Zapadne zemlje postale su sve opreznije u pogledu dijeljenja tehnologije s Kinom, a SAD i Nizozemska nedavno su nametnule nova ograničenja na izvoz poluprovodnika i opreme koja se koristi za njihovu proizvodnju. U međuvremenu, kineske kompanije rastu na ljestvici najvećih svjetskih potrošača na istraživanje i razvoj — što je znak da im zapadna tehnologija možda više neće trebati.
Kad sam posljednji put sastavljao jedan od ovih popisa prije pet godina, proizvođač mobilne infrastrukture i uređaja Huawei Investment & Holding Co. bio je na šestom mjestu iza Microsofta, baš kao i sada, ali je to bila jedina kineska kompanija u svjetskih top 25. Sada su mu se pridružili vlasnik TikToka ByteDance Ltd., vlasnik WeChata i gaming div Tencent Holdings Ltd. te dobavljač e-trgovine, plaćanja i računarstva u oblaku Alibaba Group Holding Ltd. Iznos od 14,6 milijardi dolara za ByteDance odnosi se na 2021. i dolazi iz izvještaja koji je kompanija podijelila sa zaposlenicima prošle godine, o čemu je Wall Street Journal izvijestio u oktobru. U informaciji objavljenoj 1. aprila, ByteDance je rekao ulagačima da su prihodi porasli za 30 posto u 2022., pa pretpostavljam da bi njegova potrošnja na istraživanje i razvoj u 2022. bila čak i viša.
Svi ostali navedeni brojevi potiču iz javno objavljenih finansijskih izvještaja, ali kompanije imaju priličnu slobodu u određivanju šta čini potrošnju na istraživanje i razvoj. Amazon.com Inc. to čak i ne prijavljuje, umjesto toga uključuje redak u svojim računima dobiti i gubitka za "tehnologiju i sadržaj", koji je vjerovatno uglavnom istraživanje i razvoj, ali je netransparentan. Godine 2017. i 2018. Komisija za vrijednosne papire i berzu SAD-a poslala je niz pisama Amazonu tražeći da prijavi istraživanje i razvoj kao što to čine druge kompanije, ali je odustala nakon što je Amazon utvrdio da njihov poslovni model potiče istovremeno istraživanje, dizajn, razvoj i održavanje kako novih tako i postojećih proizvoda i usluga te da bi odvajanje samo istraživanja i razvoja bilo teško izvedivo i besmisleno njegovim investitorima.
Moguće je da neka druga privatna kompanija na istraživanje i razvoj troši više od 7,5 milijardi dolara nego Bayerische Motoren Werke AG, ali je malo vjerovatno. Huawei je u vlasništvu zaposlenika, ali objavljuje godišnji izvještaj, kao i njemački proizvođač autodijelova Robert Bosch GmbH u vlasništvu porodice Robert Bosch, koji je potrošio 6,7 milijardi dolara u 2022., što je dovoljno za 34. mjesto. Među ostalim najvećim svjetskim privatnim kompanijama, čini se da većina ne izvještava o svojoj potrošnji na istraživanje i razvoj, ali većina se također ne uklapa u profil velikog potrošača na istraživanje i razvoj.
Taj profil uključuje rad u tehnologiji, farmaciji ili proizvodnji automobila. To je istina već decenijama. Broj tehnoloških kompanija je porastao, s relativnim pridošlicama Amazonom, Googleovim Alphabet Inc. i Facebookovim Meta Platforms Inc., koji sada zauzimaju prva tri mjesta, i većinom kineskih kompanija koje su nove na listi. Ali kada sam pronašao top 20 ljestvicu iz 2004. godine, koju je sastavio Booz Allen Hamilton na temelju Bloombergovih podataka, iznenadilo me koliko poznatih imena sadrži.
Od ovdje navedenih kompanija koje trenutno nisu u top 25, sve osim jedne ostaju u top 50, s nasljednikom Matsushita Electrica Panasonic Holdings na 61. mjestu.
Jedna stvar koja se promijenila od 2004. je koliko su daleko ispred ostalih potrošači koji najviše troše. Ostavljajući Amazon i njegovo jedinstveno računovodstvo po strani, trenutni broj 2 Alphabet troši više od četiri puta više na istraživanje i razvoj od Bristol-Myers Squibba, koji je na 20. poziciji. U 2004. broj 1 Microsoft potrošio je manje od dvostruko više od Mercka, koji je tada bio na 20. poziciji.
Većina vrhunskih proizvođača automobila troši slične iznose na istraživanje i razvoj, prilagođene inflaciji, kao i 2004. godine. Izuzeci su Volkswagen AG i BMW, koji troše znatno više, te Ford Motor Co., koji troši trećinu manje. Farmaceutske kompanije općenito troše puno više, ali najspektakularniji porast je u tehnologiji, među onima koje bismo, pretpostavljam, trebali početi nazivati MAAAM kompanijama (drugi su predložili MAMAA, ali nisu u pravu), za Microsoft Corp., Apple Inc., Amazon, Alphabet i Meta. S izuzetkom Applea, trošenje ovih kompanija na istraživanje i razvoj ide prema izumu i poboljšanju ne toliko fizičkih proizvoda koliko algoritama, sistema umjetne inteligencije i slično — što vrijedi i za kineske kolege ByteDance, Tencent i Alibabu. U SAD-u većina tih kompanija u posljednje vrijeme najavljuje velika otpuštanja, ali učinak na njihovu potrošnju na istraživanje i razvoj zasad je jedva vidljiv.
Za same kompanije ova ogromna povećanja potrošnje na istraživanje i razvoj mogla bi imati ograničenu vrijednost. Studija iz 2020. koju su proveli stručnjaci za računovodstvo s Univerziteta u Washingtonu i Univerziteta u Teksasu otkrila je da je, iako je nekada postojala jaka veza između rashoda za istraživanje i razvoj i buduće profitabilnosti, ona postala znatno slabija od 1990-ih. Dokazi za nacionalne i regionalne ekonomije još uvijek ukazuju na isplatu u smislu povećanja produktivnosti i rasta, iako je prerano znati hoće li to vrijediti za procvat istraživanja i razvoja u posljednjih nekoliko godina. Ako jeste, čini se da su SAD i Kina u najboljem položaju da profitiraju.