Doba dodjele zlatnih europskih viza naizgled završava. Bogatim stranim ulagačima nudila su se lakša putovanja, bolji život i još bolja mirovina. No, put do takozvanih zlatnih viza ovaj se tjedan suzio jer su dvije zemlje popularne među džetset publikom ukinule svoje programe dodjele viza.
Irsko ministarstvo pravosuđa je prošli tjedan objavilo kako će obustaviti svoj vizni program, nakon obavljene revizije njegove prikladnosti. Dva dana kasnije, portugalski premijer također je najavio kako će njegova zemlja zaustaviti izdavanje novih zlatnih viza zbog zabrinutosti da strani kupci podižu cijene nekretnina. Portugalska zlatna viza je dosad privukla mnoge Amerikance.
Ovi potezi uslijedili su godinu dana nakon što je Velika Britanija zatvorila sličan program viza za bogate ulagače.
"Postoji zanimljiv paradoks s kojim se zemlje bore – s jedne strane, žele ulaganja, dok s druge strane stoji veliki politički trend u kojem bogati inozemni investitori imaju povlašteni status u vrijeme kada postoji mnogo izazova za velike dijelove društva", rekao je Will Harvey, profesor menadžmenta na Sveučilištu u Bristolu u Velikoj Britaniji koji proučava reputaciju i migraciju kvalificiranih radnika.
Portugal, Irska, Grčka i Španjolska pokrenule su programe zlatnih viza kako bi privukle strana ulaganja nakon financijske krize. Investitori su donijeli milijarde dolara i zaslužni su za oporavak tržišta nekretnina u gradovima u kojima je potražnja bila niska.
Politički problem
Tijekom prošlog desetljeća Portugal je postao magnet za bogate investitore, a procjenjuje se kako je 1300 milijunaša došlo u Portugal prošle godine, prema podacima Henley & Partnersa i New World Wealtha. Ipak, zlatne vize donijele su političke obveze. Protivnici viza tvrde kako su investitori podigli cijene nekretnina toliko visoko da si lokalno stanovništvo više nije moglo priuštiti dom.
Britanska ministrica unutarnjih poslova Suella Braverman, koja je imala program boravka po ulaganju, rekla je kako je deset Rusa koristilo zlatnu britansku vizu, a kasnije su zahvaćeni sankcijama. Političari u Bruxellesu smatrali su kako programi potkopavaju "bit" državljanstva EU-a.
Primjerice, kineski ulagači u Portugalu činili su gotovo polovicu od 11.628 odobrenih boravišnih dozvola.
Ulagači koji su stekli pravo za državljanstvo u Portugalu i Grčkoj tada su imali putovnice koje su im omogućavale pristup drugim zemljama u EU-u. To je značilo da se kineski državljanin koji je, na primjer, imao zlatnu vizu u Portugalu, s vremenom mogao preseliti i trajno boraviti u Francuskoj ili Švedskoj, iako te zemlje nisu nudile mogućnost zlatnih viza.
Poticaj Brexita
Odlazak Britanije iz EU-a, koji je mnogim Britancima pokvario planove za mirovinu, također je povećao privlačnost zlatnih viza u UK-u. Kerstin Buechner, suvlasnica Savillsove podružnice u portugalskoj regiji Algarve, rekla je da su od izlaska Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a 75 posto njezinih klijenata bili Britanci. Velik dio njihovih dodatnih ulaganja u nekretnine bio je motiviran željom za ponovnim dobivanjem prava boravka u Europi.
Nuri Katz, osnivač tvrtke za pružanje usluga državljanstva po ulaganju Apex Capital Partners, rekao je da, iako zemlje najavljuju rezove u programima, vrlo je vjerojatno kako će se zlatne vize ipak zadržati u nekom obliku. Štoviše, proširili su se diljem svijeta, od Australije do Kariba. Dok se u Australiji pojavila reakcija slična onoj u Europi, druge zemlje ne planiraju promijeniti svoju politiku.
"Ovi programi otvarali su se i zatvarali u mnogim različitim zemljama jako dugo vremena. Pretpostavljam kako će se u Portugalu reformirati program, a ne zauvijek zatvoriti", zaključio je Katz.