Prateći metriku kamatne stope analitičari Morgan Stanleya zaključuju da eurozona može izdržati daljnji rast troškova zaduživanja, odnosno da to neće negativno djelovati na zajedničku valutu.
Dok u slučaju, primjerice, SAD-a i Novog Zelanda, investitori vide krivulju prinosa obrnutom, odnosno kamatnu stopu na tromjesečne trezorske zapise višom za 110 baznih bodova no što će biti za 18 mjeseci, u slučaju eurozone prognoza ostaje poprilično ujednačena što znači da Europska središnja banka (ECB) može nastaviti dizati kamatnu stopu kako bi prigušila inflaciju, a da ne mora previše brinuti oko učinka na gospodarstvo, ističe analitičar banke David Adams.
"Kada je vrlo, vrlo obrnuta, to je signal da je središnja banka već dovoljno stegnula (monetarnu politiku). To je zapravo u skladu s očekivanjem da ekonomija ulazi u recesiju. Kod Europe, crta je relativno ravna, što znači da može izdržati više stope", kazao je.
Od početka veljače euro je oslabio u odnosu na dolar i funtu i tržišta smatraju da bi se slabljenje moglo nastaviti, no očekivanje da ECB može nastaviti dizati kamatnu stopu u kontekstu otporne ekonomije upućuje na rast eura na dulji rok, smatraju u Morgan Stanleyu.
U toj banci očekuju da bi funta mogla oslabiti i preko granice od 0,93 za jedan euro ove godine, a trenutačno je na 0,88 funti za euro. Pritom vide ekonomske probleme u Ujedinjenom Kraljevstvu i oslanjanje na strani kapital kao izvor pritiska na funtu.
Po ocjeni Europske komisije, EU bi mogla za dlaku ove godine izbjeći recesiju, a analitičari očekuju da bi ECB mogao kamatnu stopu dignuti na 3,5 ili 3,75 posto do rujna. Trenutačno je na 2,5 posto.
Idući sastanak Vijeća ECB-a je u ožujku i tada se očekuje još jedno povećanje za 50 baznih bodova.
"Prošle godine investitori su bili skeptični oko prognoze ECB-a da bi eurozona mogla izbjeći recesiju zbog skupe energije. U ovome trenutku čini se da prihvaćaju da bi recesija za malo mogla biti izbjegnuta", kaže Adams.