Ne tako davno, ruski milijarderi su bili uobičajena pojava u Davosu, jednako kao i skupe jakne brenda Moncler.
Ove će godine izostati i jedno i drugo. Rat u Ukrajini i zapadna izolacija Rusije učinkovito su prognali oligarhe s godišnjeg sastanka kapitalističkih elita. Nakon dvije godine pauze uzrokovane pandemijom, Svjetski ekonomski forum (WEF) vratio se u svoje zimsko alpsko okruženje i održat će se od 16. do 20. januara. No spisak uzvanika bitno je drugačiji nego ranije, što odražava globalni preokret zbog kojeg su promijenjene pozicije centara moći usred rata u Ukrajini, kao i zbog pandemije i rastuće inflacije.
Za ovogodišnji događaj registrirano je učešće 116 milijardera, 40 posto više nego prije deset godina. Osim Rusa, ove godine nema nijednog milijardera iz Kine, zemlje koju muči veliki skok broja zaraženih od COVID-19 i pada burze, zbog čega su najbogatiji ljudi Kine ostali bez 224 milijarde dolara u 2022.
Nedostatak nadomještaju milijarderi iz zemalja Perzijskog zaljeva, kojih je sve više, iz regije novootkrivenog luksuza i razmetanja koje omogućavaju sve više cijene nafte, kao i reputacija regije koja se smatra oazom stabilnosti.
Indija, koja je postojano imala veliku zastupljenost u Davosu prethodnih godina, imat će 13 milijardera na Svjetskom ekonomskom forumu, uključujući magnata ugljena Gautama Adanija, koji je postao raznolik industrijalac, a čije bogatstvo je prošle godine poraslo za 44 milijarde dolara. Prema Bloombergovom indeksu milijardera, trenutno je četvrta najbogatija osoba na svijetu. Gotovo trećina svih Filipinaca koji učestvuju su milijarderi.
Očekivano, Amerikanaca je najviše u Davosu. Dolaze 33 milijardera, među kojima su i korporativni titani koji su propustili prošlogodišnje okupljanje odgođeno za maj. Sa spiska uzvanika gostiju, Wall Street će posebno biti dobro zastupljen, najprije s glavnim izvršnim direktorom JPMorgan Chasea Jamiejem Dimonom, Larryjem Finkom iz BlackRocka i Steveom Schwarzmanom iz Blackstonea.
Unatoč blizini švicarskog skijališta, tek je 18 europskih milijardera prijavilo svoj dolazak. Jedini koji dolaze iz Ujedinjenog Kraljevstva (UK), koje je pogođeno recesijom, su zapravo Indijci Lakshmi Mittal i njegova djeca sa sjedištem u Londonu, a dolaze iz željezarskog diva ArcelorMittala.
Ukupni broj uzvanika sigurno bi bio veći da nije posrnulog svjetskog tržišta. Naprimjer, Gong Yingying, osnivač platforme za medicinske podatke Yidu Tech, stekao je bogatstvo od milijardu dolara na javnoj ponudi na vrhuncu haranja pandemije COVID-19 tokom 2021. godine, od tada su dionice Yidu Techa pale za 90 posto.