Ograničenje cijene gasa na holandskoj TTF berzi na 180 evra po megavat-satu će izazvati pojedine kontramjere, jer će još teže biti formiranje dugoročnih ugovora i sigurnosti snabdijevanja, rekao je energetski stručnjak Aleksandar Kovačević za Bloomberg Adria TV.
Pored toga, dodaje da bi se mogao pojaviti problem i sa stanovišta investicija u druge alternative i obnovljive izvore energije. Takođe, ova mjera mogla bi uticati i na tranzitne rente za gasovode.
"Jedna od glavnih posljedica ove mjere mogla bi biti otežano formiranje dugoročnih ugovora, koje je i do sada bilo teško. Mi smo svjedoci da je Evropa imala deficit u sigurnosti snabdijevanja i dugoročnih ugovora, a sa ovom mjerom sklapanje takvih ugovora biće još teže", rekao je Kovačević.
Na pitanje da li bi prodavci zbog ograničenja cijene mogli da pronađu kupce na drugim berzama, Kovačević odgovara da je i na drugim berzama tražnja relativno ograničena.
"Sve pretpostavke su da bi tražnja u Kini mogla rasti, ali ne mnogo, u narednoj godini, i pitanje je kako će se razvijati ponuda LNG-a. Trenutno veliki Freeport terminal u SAD nije u funkciji, ali proizvodnja će se vratiti u nekom trenutku i povećaće se ponuda", naveo je Kovačević.
Evropa će, kako kaže, i dalje imati pristojnu priliku da nabavi gas po cijenama koje su niže od 180 evra po megavat-satu.
Ipak, Kovačević ukazuje da su energetski problemi dugorčni evropski problem koji se neće riješiti sam od sebe. "Ovaj problem ima duboke korjene u energetskoj politici EU koji traju dugi niz godina. Imamo osnovni problem da je tražnja prisutna, a ponuda ne odgovara na tu tražnju. Postoji neki razlog što investicije u energetiku zaostaju", kaže Kovačević.
Pored toga, primjećuje i da je veliki problem i u nedovoljnoj energetskoj efikasnosti, da je gas osjetljiv na promjenu vremena i da postoji mogućnost da velika količina toplote ostaje neiskorišćena.
Za više detalja pogledajte video.