Dan nakon najave poskupljenja, Elektroprivreda BiH dostavila je FERK-u prijedlog novih cijena električne energije za domaćinstva. Ako regulator da saglasnost, nove tarife primjenjivat će se od 1. septembra.
Predloženo je uvođenje takozvanog bloka tarifa - zeleni računi bi poskupjeli za 4,8 posto, plavi za 6,3 posto, a crveni za 8 posto. Većina domaćinstava bi ostala u "zelenoj" kategoriji.
Iz EPBiH poručuju da je razlog rasta cijena veća potrošnja u odnosu na proizvodnju i problemi u rudarskom sektoru. FERK će prijedlog analizirati, a o daljnjim koracima javnost će biti obaviještena.
Ovo je pet stvari koje treba da znate na početku dana:
'Minimalac raste zbog budžeta, a ne zbog radnika'
Istovremeno, od 1. jula u FBiH je na snazi zakon kojim se zbirna stopa doprinosa smanjuje sa 41,5 posto na 36 posto, što je prvo značajnije fiskalno rasterećenje od 2009. godine.
Ekonomski analitičar Admir Čavalić ocjenjuje da je ova mjera pozitivna, ali nedovoljna da ublaži sve negativne efekte rasta minimalne plate i očuva konkurentnost domaće privrede.
Sarajevo (Depositphotos)
Čavalić upozorava da bi pravo olakšanje došlo tek dodatnim smanjenjem doprinosa na 31 posto, što bi Federaciju BiH učinilo konkurentnom u odnosu na Republiku Srpsku i druge zemlje regije – kada je riječ o fiskalnom opterećenju na rad.
MMF: BiH koče političke tenzije, oba entiteta usmjerena na zaduživanje
U isto vrijeme, Međunarodni monetarni fond (MMF) upozorava na pojačane rizike za ekonomski rast Bosne i Hercegovine. U zaključcima nakon službene posjete BiH, članovi misije MMF-a navode da su vanjski udari i domaće političke tenzije glavne prijetnje.
Fiskalna politika, prema njihovom mišljenju, treba se fokusirati na obnavljanje rezervi i poboljšanje kvaliteta potrošnje, a vlasti bi se trebale suzdržati od daljnjih diskrecionih mjera koje povećavaju deficit i ojačati planiranje za krizne situacije.
Da bi se očuvala monetarna stabilnost, smatraju da je neophodno održati valutni odbor i podržati nezavisnost Centralne banke BiH. Ponovo se ističe da bi vlasti trebale nastaviti pažljivo pratiti rizike u finansijskom sektoru i poboljšati spremnost za krizu te se potencira osnivanje fonda za finansijsku stabilnost na nivou zemlje, koji bi olakšao restrukturiranje banaka i osigurao likvidnost u izuzetnim okolnostima.
Nizozemski fintech Akkuro ulazi u Hrvatsku i BiH s agentnim modelom digitalnog bankarstva
Nizozemski fintech Akkuro najavljuje ulazak na tržišta Hrvatske i Bosne i Hercegovine, oslanjajući se na agentni model bankarstva koji pomjera granice klasičnog softvera.
Kao dio grupacije Topicus, uz podršku globalnog igrača Constellation Software, Akkuro u regiju donosi inteligentne digitalne platforme koje automatiziraju procese, predviđaju korisničke potrebe i aktivno učestvuju u donošenju finansijskih odluka.
Bloomberg Adria
U razgovoru za Bloomberg Adriju Eric Euwes, direktor komercijalnih operacija Akkura, govori o ambicijama u Adria regiji, razlikama u pristupu te kako planiraju graditi povjerenje i partnerstva na tržištima koja su istovremeno i izazovna i puna potencijala.
Je li konkurentnost ubila glamur američkog sporta
Donosimo i priču o tome kako sportska pravda ne garantira gledanost i šta to znači za budućnost NBA lige. Naime, Oklahoma City Thunder postao je NBA prvak 2025. godine, ali finale protiv Indiana Pacersa zabilježilo je najnižu gledanost u gotovo dvije decenije (10,27 miliona gledatelja). Iako je sportska meritokratija trijumfovala, publika i nije bila impresionirana.
Ovaj paradoks otvara dublje pitanje – je li pretjerana konkurentnost, koja je rezultat salary cap pravila i sistema drafta, zapravo narušila privlačnost američkog sporta?
Hoće li padati kamatne stope i šta je u fokusu foruma ECB-a
Čitav svijet pomno prati ovogodišnje okupljanje predstavnika centralnih banaka, dok zemlje širom svijeta pokušavaju obuzdati inflaciju i podstaknuti ekonomski rast.
Monetarna politika u vrijeme velike tržišne neizvjesnosti i geopolitičkih previranja bile su neke od tema o kojima su na Forumu Evropske centralne banke (ECB) u utorak govorili predsjednica ECB Christine Lagarde, predsjednik Federalnih rezervi (Fed) Jerome Powell, guverner Banke Japana Kazuo Ueda, guverner Banke Koreje Rhee Chang-yong i guverner Banke Engleske (BoE) Andrew Bailey.
Bloomberg
Eurostat je objavio indekse potrošačkih cijena za juni - inflacija u EU kretala se oko dva posto, što je blago povećanje u odnosu na prošli mjesec, ali je i dalje u okviru ciljeva ECB.
Powell kaže da je američka ekonomija također na dobrom putu, s inflacijom od oko dva posto. Kako je dodao, još uvijek se ne osjeća utjecaj carina na inflaciju, ali očekuje se rast cijena ovog ljeta.
Bailey kaže da većina povećanja indeksa potrošačkih cijena (CPI) dolazi od administrativnih cijena, dok se tržište rada smiruje.
Lagarde nije komentarisala kretanje kamatnih stopa, insistirajući, kao i uvijek, da se odluke zasnivaju na podacima.
Fed očekuje smanjenje kamatnih stopa kasnije ove godine.
Šta se još čitalo:
Vlasnik Lidla ulaže u novu njemačku sportsku streaming platformu
Industrija putovanja raste brzo, vrijediće 15 biliona dolara do 2040.
Klimatski ciljevi za 2040. ozbiljan izazov za evropske lidere
Danas čitajte:
Samo dan nakon što su najavili poskupljenje električne energije za domaćinstva, iz JP Elektroprivreda BiH dostavili su Regulatornoj komisiji za energiju u Federaciji BiH (FERK) prijedlog novih cijena javne usluge snabdijevanja. Donosimo i priču o Svjetskoj izložbi EXPO 2025 u Osaki, na kojoj od svih evropskih zemalja jedino Bosna i Hercegovina neće učestvovati.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...