Poslodavci u Federaciji BiH se sve više suočavaju s izazovima zbog primjene novih odredbi o minimalnoj plati, dok se drvoprerađivači u Republici Srpskoj bore protiv novog cjenovnika drvnih sortimenata.
Ovo je pet stvari koje treba da znate na početku dana:
Poreska uprava pojasnila koje ugovore zbog minimalca krše poslodavci
Minimalac je doveo do kršenja kolektivnih ugovora i propisa vezanih za naknade za topli obrok, zbog čega su u Poreskoj upravi Federacije BiH preduzeli određene korake.
Kazali su da je, nakon uvođenja minimalne plate od 1.000 KM za 2025. godinu, uočeno da određeni poslodavci, umjesto da zadrže praksu isplate toplog obroka kao dodatka uz platu, sada prikazuju cijeli iznos minimalne plate bez te naknade. Ovo može biti u suprotnosti sa Zakonom o radu, koji propisuje obavezu isplate tih naknada ako nisu izmijenjeni kolektivni ugovori ili interni akti.
Drvna industrija doživjela sunovrat, neprihvatljiv cjenovnik Šuma RS
Drvna industrija u Republici Srpskoj lani je doživjela sunovrat, a novi cjenovnik šumskih drvnih sortimenata, koji sutra stupa na snagu, još više će oslabiti ovaj sektor privrede, zbog čega drvoprerađivači traže smanjenje cijena i sređivanje stanja u Javnom preduzeću (JP) Šume Republike Srpske.
Iz Šuma ne popuštaju, kažu ostaju pri višim cijenama drvnih sortimenata jer su još uvijek najniže u BiH i regionu.
Borba AI modela. Ko je vodeći u svijetu umjetne inteligencije?
Tako davno djeluje kraj 2022. godine, kada je svijet upoznao ChatGPT, alat umjetne inteligencije (AI) koji je nevjerovatnom brzinom zavladao tehnološkom scenom i postao dio naše svakodnevice.
OpenAI, Google, a odnedavno i DeepSeek vode bitku za najbolje AI modele, dok se na nivou država borba vodi između Kine i Sjedinjenih Američkih Država. I u tome trenutno, prema rezultatima Chatbot Arene, pobjeđuje SAD.
EU naglo mijenja smjer, vodiće se nove politike. Donosimo pregled
Evropska unija (EU) već duže vremena zaostaje za SAD-om po pitanju ekonomskog rasta, a Kina je sustiže. O toj činjenici se već dugi niz godina raspravlja u krugovima ekonomista, kompanija i preduzetnika, ali je sve donedavno samo vodstvo EU uglavnom ignorisalo taj problem.
Stvari su se počele mijenjati i u samim institucijama EU, bar po pitanju svijesti o stagnaciji.
Analiza BBA: Cijene šećera i pšenice padaju, da li će trend potrajati
Cijena šećera je pala za 17 odsto u protekloj godini, navode analitičari Bloomberg Adrije, a na pad su uticala dva ključna faktora - snažna očekivanja u vezi s proizvodnjom šećerne trske u Brazilu (najveći svjetski proizvođač) i ukidanje izvoznih kvota iz Indije (drugi po veličini proizvođač).
Osim toga, brazilske kiše poboljšavaju izglede za žetvu šećerne trske u proljeće 2025. Pad berzanskih cijena uticao je i na cijene u regionu Adria, te trenutno imamo deflaciju cijena šećera na svim tržištima.
Šta se još čitalo u ponedjeljak:
Rani korisnici odbacuju Google pretraživanje u korist chatbotova
Kako izbjeći prevaru pri kupovini Bitcoina?
Slijedi…
Investicioni fondovi žele veći dio finansijskog kolača - Investicioni fondovi u Republici Srpskoj bilježe rast neto vrijednosti imovine i pored toga što čine tek dva odsto aktive finansijskog sektora. Osnovni izazov im je kako privući više ulagača. Zbog toga su u fondovima odlučili da organizuju konferenciju Fundamental kako bi promovisali investicione fondove i tržište kapitala.
Koji kandidati i politički pravci privlače glasove bh. dijaspore u Njemačkoj - Njemačka se približava novim izborima u politički dinamičnoj atmosferi, obilježenoj promjenama u biračkim preferencijama i neizvjesnostima oko buduće vladajuće koalicije. Iako još uvijek ne postoje posebne ankete o tome koga preferiraju birači iz bh. dijaspore, jasno je da su za njih predstojeći izbori od velikog značaja.
Zanima vas kuća u Hrvatskoj, evo šta se nudi - Ako razmišljate o kupovini nekretnine u Hrvatskoj, na jadranskoj obali, u narednim mjesecima imaćete priliku učestvovati na aukcijama. Pregledali smo koje će se nekretnine moći kupiti u sklopu stečajnih i ovršnih postupaka te smo izdvojili najzanimljivije.