Dok Republika Srpska prednjači u regulaciji elektronskog novca i kriptovaluta, maloprodaja u Bosni i Hercegovini nastavlja bilježiti profit uprkos bojkotu. Trgovci koriste Valentinovo za povećanje prodaje, dok investicije u ženski sport rastu. Istovremeno, tržište kafe doseže rekordne cijene pod utjecajem globalnih faktora.
Regulacija u BiH: RS prednjači u elektronskom novcu i kriptu
Regulacija određenih oblasti u BiH često je nejasna zbog složenog sistema vlasti i više nivoa zakonodavne, izvršne i sudske nadležnosti. Primjer toga je elektronski novac, koji nije zakonski reguliran u Federaciji BiH, dok u Republici Srpskoj jeste, a prva licenca izdata je kompaniji Aircash. Slična situacija je i s kriptovalutama – u RS su uvedeni pružaoci usluga povezanih s virtuelnim valutama, dok u FBiH još ne postoji zakonski okvir koji bi ih prepoznao. Ova regulatorna neujednačenost ne sprječava kompanije da posluju na cijeloj teritoriji BiH, ali stvara razlike između entiteta u pogledu povoljnosti poslovnog okruženja.
Počinje treći krug bojkota, kako zapravo posluje maloprodaja
Iako su raniji bojkoti donekle utjecali na cijene, interes građana slabi, dok trgovci i vlasti nastavljaju pregovore o mjerama za ublažavanje poskupljenja. Analitičari upozoravaju da maloprodaja u BiH i dalje ostvaruje značajan rast prihoda, a trgovci s prometom većim od 100 miliona KM nastavljaju bilježiti profit.
Trgovci love srca kupaca: Šta će se poklanjati ovog Valentinova
Iza podijeljenih stavova potrošača o Valentinovu stoji tržište koje samo u Velikoj Britaniji vrijedi 2,1 milijardu funti. Osim klasičnih poklona poput ruža i čokolade, ovaj praznik označava prvu veliku maloprodajnu priliku nakon postnovogodišnjeg zatišja. Za trgovce širom Ujedinjenog Kraljevstva i Evrope, Valentinovo je ključan trenutak za ponovno povezivanje s potrošačima i poticaj prodaje na početku godine.
Zašto i kako ulagati u ženski sport, evo šta kaže istraživanje
Ova godina mogla bi biti prekretnica za ženski sport. Olimpijske igre u Parizu bile su prve s rodnim paritetom, dok je popularnost WNBA dosegnula rekordne nivoe. Deloitte procjenjuje da su globalni prihodi u ženskom sportu premašili milijardu dolara. Zamah je pokrenut i očekuje se daljnji rast u 2025. godini. WST studija iz 2024. pokazala je da bi 80 posto brendova rado ulagalo u ženski sport u naredne tri godine – a evo tri razloga zašto biste i vi trebali razmisliti o tome.
Vanredne prilike na tržištu kafe: Cijene na rekordnim nivoima
Tržište kafe bilježi snažan rast. U posljednjih mjesec dana cijena arabice skočila je 34 posto, a robuste 23 posto, dosegnuvši rekordne nivoe. Već prošle godine cijene su naglo rasle – robusta se gotovo udvostručila, dok je arabica poskupjela 86 posto. Ključni faktori su vremenski uvjeti, geopolitičke tenzije i berzovne špekulacije, navodi Atlantic Grupa, vlasnik brenda Barcaffè.
Čitalo se još…
Može li jedinstveno europsko tržište kapitala ugroziti burzovnu dominaciju SAD-a?
Ko će pobijediti u sukobu bankarskog Davida i Golijata?
Slijedi…
Kao i svaki petak, čitat ćete naš pregled sedmice, te najavu tema za narednu.
Također, izdvajamo vam tekstove:
Koliko planiranje porodice žene sprječava u profesionalnom napretku
Od teorije do primjene: Kako kvantni kompjuteri mijenjaju svijet