Ispraćamo još jednu sedmicu u kojoj su dominirale vijesti o potezima Donalda Trumpa, prije svega o carinskoj politici čije se sprovođenje očekuje od kada je preuzeo poziciju predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
Trump je pojačao prijetnje carinama Evropskoj uniji, a berze su pale nakon burnog vikenda u kojem su izgledi za trgovinski rat postali stvarnost.
U utorak su na snagu stupile američke carine Kini, dok su one Kanadi i Meksiku privremeno odgođene na 30 dana. Trumpovi potezi izazvali su burne reakcije širom svijeta, koji se nalazi na ivici sveopšteg trgovinskog rata.
Evropska unija (EU) priprema se za trgovinski rat, ali odgoda primjene carina za Meksiko i Kanadu dala je nadu i Uniji da će moći da ispregovara prihvatljiv ishod.
Da li je svijet izbjegao opšti trgovinski rat? Prema mišljenju Katje Zajc Kejžar s Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Ljubljani, nije. Svijet se, prema definiciji, već nalazi usred carinskog rata, "koji se obično razvija u spiralu odmazdnih mjera i dodatnih carina". Njene riječi potvrđuju kineske protivmjere na povećanje američkih carina od 10 odsto. Kina je najavila nove carine te istragu protiv Googlea.
Šta nas čeka i da li Trump carinama gradi globalnu ekonomiju 2.0?
Bloomberg
Uticaj Trumpovih poteza na BiH
Najava carina SAD-a na uvoz automobila iz Evropske unije posljednji je u nizu izazova s kojima bi se ova industrija mogla suočiti. Predviđa se da će Trump da uvede carine od više od 20 odsto na uvoz motornih vozila iz EU. Istovremeno i bh. autoindustrija bi se suočila s padom proizvodnje i manjim izvozom komponenti za evropske proizvođače.
Izvoz je ključan za ekonomski rast i stabilnost BiH, no u posljednje dvije godine negativni trendovi u izvozu postaju sve očigledniji. Osim lokalnih, globalni faktori poput geopolitičkih nestabilnosti i problema u ekonomiji EU takođe utiču na pad izvoza. S obzirom na to da BiH izvozi oko 70 odsto svojih proizvoda na tržište EU, potrebno je istražiti alternativna tržišta s većim mogućnostima za rast.
Osim carina, Trumpov potez da ugasi Američku agenciju za međunarodni razvoj (USAID), spoji je sa State Departmentom, smanji budžet i broj zaposlenih, mogao bi ozbiljno da ugrozi projekte i u Bosni i Hercegovini, gdje je USAID uložio više od dvije milijarde dolara. Stručnjaci upozoravaju na moguće posljedice po zapošljavanje i migraciju visokoobrazovanih radnika.
Na zapošljavanje bi moglo da utiče i podizanje iznosa najniže plate u BiH, čije efekte u Federaciji BiH Vlada pokušava da umanji Uredbom o mjerama finansijske pomoći privatnim poslodavcima, obrtima i ostalim samostalnim djelatnostima s ciljem održavanja postojećih radnih mjesta. Ovom uredbom uređuju se uslovi za dodjelu finansijske pomoći, način dodjele, analiza efekata, kao i način izvještavanja.
Takođe, poslodavce koji povećaju platu radnicima koji su do sada primali 1.000 KM i više, oslobodiće plaćanja obaveza na povećanje plata do iznosa od 450 KM, potvrdio je premijer FBiH Nermin Nikšić.
Istovremeno, samostalni preduzetnici u Republici Srpskoj (RS), kojima je to osnovno zanimanje, u 2025. godini moraće da plaćaju za 25,69 odsto (+1.264,8 KM) više za porez i doprinose na godišnjem nivou.
Stigao Aircash u BiH
Aircash, kompanija za elektronski novac i instant transakcije, licenciran je od Agencije za bankarstvo Republike Srpske, saznaje Bloomberg Adrija. Ovim je Aircash postao prva institucija registrovana u Bosni i Hercegovini (BiH) za izdavanje elektronskog novca, nakon što je ova oblast zakonski regulisana u samo jednom entitetu - Republici Srpskoj.
![](/data/images/2024-04-16/58855_aircash-3_iff.jpg?t=1738872134?t=1738872140442)
Da li je bojkot trgovina uspio?
Dok građani svoje nezadovoljstvo zbog visokih cijena osnovnih životnih namirnica iskazuju bojkotom trgovina, benzinskih pumpi i restorana, političke elite svoje pozicije jačaju povećavanjem platnih osnovica kako bi lakše "podnijeli" poskupljenja.
A da li je bojkot uspio? Prema podacima nadležnih poreznih uprava, nije dao očekivane rezultate. Na dan 31. januara promet je bio veći nego prethodnih dana, a podaci poreznih uprava nisu direktno uporedivi zbog problema s metodologijom i obuhvatom. Statistike obuhvataju i uvoz te veleprodaju, pa ne odražavaju samo maloprodaju. Također, kraj mjeseca donosi veće fakturisanje firmi, što je moglo uticati na brojke.
S druge strane, efekti su vidljivi nakon subvencionisanja aviolinija u Kantonu Sarajevo tokom 2024. godine. To je dovelo do istorijskog povećanja broja putnika i avionskih operacija.
Analitički tim Bloomberg Adrije utvrdio je da je najam građevinske opreme sve češći i građevinske kompanije često ulaze u konzorcije s drugim građevinskim kompanijama kako bi realizovale projekte izvođenja radova.
Prekretnica na evropskom tržištu fudbalskih transfera
Od sportskih tema izdvajamo da je Engleska Premier liga s deficitom od 330 miliona eura dominirala potrošnjom u netom završenom prelaznom periodu, ali to nije iznenađenje. Globalni trendovi su izbjegavanje preskupih transfera te fokus na mlade talente i slobodne igrače.
Jasno je da ova sezona označava prekretnicu na evropskom tržištu fudbalskih transfera. Prvi put u postpandemijskoj eri ukupna potrošnja opada.
Fudbalski navijači svih vrsta, a posebno oni površniji, imaju karakteristiku da se fokusiraju na jedan tim ili čak jednu ligu i to prate decenijama. U međuvremenu propuste većinu onoga što sport čini boljim, nove sjajne igrače, trenere, klubove, brojne koji postavljaju nove standarde. I to je šteta.