Porsche razmatra većinsko preuzimanje kompanije Bugatti Rimac kako bi riješio vlastite probleme s padom prodaje i izazovima u razvoju električnih modela, dok se ekonomija Bosne i Hercegovine suočava s prilagodbama na rast plata i izmjene zakona. Obilne snježne padavine krajem godine dodatno su opteretile infrastrukturu. Praznična sezona, iako obilježena rastom potrošnje, otvara pitanja održivosti, posebno za mlade koji sve više biraju iskustva umjesto materijalnih poklona.
Porsche rješava probleme preuzimanjem Rimca?
Porsche, koji već posjeduje 45 posto udjela u kompaniji Bugatti Rimac, razmatra većinsko preuzimanje radi većeg nadzora, saopćio je njemački portal Manager. Osnivač Mate Rimac potvrdio je pregovore, istaknuvši da je kompanija dobro pozicionirana i da bi i sami željeli povećati svoj udio. Bugattijevi automobili rasprodani su do 2029., a profitabilnost kompanije očekuje se od 2025. Preuzimanje bi zahtijevalo saglasnost ostalih ulagača, uključujući Hyundai, Goldman Sachs, SoftBank i Invest Industrial. Analitičari smatraju da bi ovo moglo biti strateški povoljno za Porsche, koji se suočava s izazovima poput pada prodaje i odgoda novih električnih modela.
Ekonomska dešavanja u državi
Poreski obveznici koji doprinose plaćaju na godišnjem nivou, u 2025. godini će morati izdvojiti više novca s obzirom na to da je došlo do porasta prosječne plate u Federaciji BiH. S obzirom na to da je prosječna bruto plata za period januar - septembar 2024. godine veća za 9,18 posto u odnosu na bruto platu za isti period prošle godine, za rezultat će imati i povećanje troškova obaveznih doprinosa obrtnika za isti procenat.
U Republici Srpskoj izmjene Zakona o stranim ulaganjima donijele su preciznije zadatke za Savjet za strane investitore, s ciljem poboljšanja poslovnog ambijenta i privlačenja stranog kapitala.
Istovremeno, investitorima iz BiH sada su dostupni regionalni ETF-ovi na berzama u Zagrebu, Ljubljani i Bukureštu, nudeći veće prinose i diversifikaciju portfolija. Na američkom tržištu, indeks S&P 500 zabilježio je rast od 25 posto u 2024., dok se mali ulagači suočavaju s izazovima poput visokih naknada i složenih strategija.
Cijene industrijskih metala, predvođene bakrom i aluminijem, nastavile su rasti, potaknute kineskim poticajima i globalnim trgovinskim mjerama. S druge strane, zabrana pušenja u FBiH, iako donosi benefite, stvara dodatni pritisak na male ugostitelje zbog nedovoljno reguliranih pravila i nedostatka inspekcijskog nadzora. Od lokalnih ekonomskih izazova do globalnih tehnoloških inovacija i tržišnih prilika, 2024. godina donosi promjene koje će oblikovati poslovanje i ulaganja u narednom periodu.
Na globalnoj sceni, Google je predstavio Gemini 2.0, novi AI model koji donosi revolucionarne funkcije poput poboljšanog rasuđivanja i kodiranja, što značajno unapređuje tehnološku interakciju.
Snježne padavine izazvale haos u snabdijevanju strujom širom BiH
Bosnu i Hercegovinu su u posljednjim danima decembra zahvatile neuobičajeno obilne snježne padavine, donoseći količinu snijega kakvu nije bilo moguće vidjeti tokom posljednjih zima. Snijeg je paralizirao promet, a veliki broj korisnika ostao je bez električne energije. Putevi su zameteni, a mnoga sela su odsječena. S obzirom na velike snježne nanose i srušena stabla koja blokiraju vodove, pristup određenim područjima postao je gotovo nemoguć.
Nadležne institucije su potvrdile da je tokom ovog perioda najmanje 170.000 potrošača ostalo bez napajanja električnom energijom, dok su pojedine lokalne zajednice proglasile vanredno stanje. Šteta izazvana vremenskim neprilikama uključuje oštećenja na elektroenergetskim mrežama, što otežava njihovu brzu sanaciju. Uz to, brojni stanovnici pogođenih područja suočeni su s problemima u grijanju, što dodatno komplikuje situaciju tokom hladnih zimskih dana.
Pokloni, praznici i potrošnja
Za mlade generacije u Evropi najbolji pokloni nisu ukrasno upakovani darovi, već iskustva koja ostaju u sjećanju. Mastercard istraživanje pokazalo je da čak 63 posto mladih od 18 do 24 godine ove praznične sezone troši više na iskustva nego ikad prije. Među najpoželjnijim su posjete destinacijama s "bucket liste", koncerti, večere u prestižnim restoranima i boravak u luksuznim hotelima.
S druge strane, tradicionalne blagdanske aktivnosti poput pretjerane kupovine, ukrasa i hrane često ostavljaju značajan negativan trag na okolišu. Istraživanja pokazuju da prosječna osoba stvara više od 600 kg dodatnih emisija tokom praznika, što ukazuje na potrebu za održivijim praksama.
Iako cijene rastu, trgovine su pune – procjenjuje se da će se ove godine za praznike potrošiti 200 miliona eura više nego lani. Marketing i tradicija zajedno oblikuju blagdansku potrošnju, pretvarajući praznike u sezonu manične kupovine.