Naplata PDV-a od veljače 2021. godine u konstantom je porastu. Gledajući analizu Odjeljenja za makroekonomsku analizu Uprave za indirektno oporezivanje BiH glavni razlog rasta prihoda je povećan uvoz. Naime, kako se navodi u analizi, kod uvoza zabilježen je rast od 36,4 posto, a domaćeg PDV-a od 5,1 posto.
"Pregled kvartalnih trendova pokazuje rastući trend kod PDV-a na uvoz, što je i očekivano s obzirom na rast uvoza koji je dodatno podstaknut rastom cijena na svjetskom tržištu", navodi se u analizi.
S druge strane na rast naplate PDV-a manjinski je uticao porast domaće potrošnje koji bilježi skromnije stope rasta u posljednjih šest mjeseci, posebice u veljači i ožujku 2022. godine, kada su iznosile 3,1 i 1,6 posto.
"Kod naplate domaćeg PDV-a evidentan je silazni trend kvartalnih stopa rasta, što može biti posljedica pada potrošnje građana zbog smanjene kupovne moći u uslovima rasta inflacije koju ne prati rast zarada, ali i zbog povećanih isplata povrata PDV-a uvoznicima", navodi se u analizi.
Kao mogući razlog rasta uvoza iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) navode strah uvoznika od nastavka rasta cijena na svjetskom tržištu i nestašica dobara. Zbog toga, navode iz UIO BiH, uvoznici odlučuju uvoziti veće količine dobara koje tržište u BiH ne može apsorbovati u kratkom roku.
Porasla je i isplata povrata PDV-a u prvom tromjesječju 2022. godine kada je UIO BiH zabilježio rast od 38,1 posto. Isplata povrata PDV-a je za 158,3 milijuna KM viša nego u istom periodu 2021. godine.
"Dok su isplate povrata međunarodnim projektima bile manje za 23,7 miliona KM", navodi se u analizi Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Prema ranijim projekcijama UIO BiH za 2022. godinu očekivan je rast prihoda od indirektnih poreza od 9,1 posto. U prvom tromjesječju ove godine taj rast je bio čak 21,8 posto.
Iz UIO BiH pak smatraju da postoje značajni rizici za ostvarenje projekcija prihoda od indirektnih poreza u ovoj godini. Glavni faktori su nepoznanice u pogledu događanja u Ukrajini i razvijanja epidemiološke situacije u zemlji i okruženju.
Duhan nepredvidiv
Unatoč gašenju domaće duhanske industrije prihodi od akciza na duhan i duhanske prerađevine zabilježili su rast u prvom tromjesječju 2022. godine. Trenutno su ostale samo tri inostrane duhanske kompanije.
"Naplata akciza na kraći rok je nepredvidiva jer je povezana sa poslovnim politikama te tri kompanije, a u osnovi nema direktne veze sa potrošnjom kao kod ostalih akciznih proizvoda jer se akcizne markice zbog proizvodnje izvan BiH preuzimaju najmanje mjesec i po prije stavljanja cigareta u promet", navodi se u analizi.