Vinograd Corneliusa Dönnhoffa u njemačkoj regiji Nahe - poznat među ljubiteljima rizlinga - inače je u ovo doba godine pun grožđa. Ali njegove loze su gotovo potpuno ogoljene nakon što su aprilski mrazevi uništili rani rast, i nije siguran kako će ispasti ono malo ploda koje trenutno ima.
Slična je slika u nekim od najvećih europskih proizvođača voća i povrća. Ovogodišnje neuobičajeno vlažno proljeće i haotični ljetni uslovi ostavili su poljoprivrednike od Poljske do Velike Britanije da se pripremaju za utjecaj na okus i veličinu svojih žetva, dok se jug bori sa još jednom teškom sušom.
Prinos jabuka u Evropskoj uniji će se smanjiti za desetinu, nedostatak jagoda gura cijene na više u nekim regijama, a Italija se bori da ubere dovoljno maslina za proizvodnju ulja.
Ovakvo stanje služi kao podsjetnik na sve veći izazov koji predstavljaju vremenski ekstremi uzrokovani klimatskim promjenama, s posljedicama koje mogu trajati godinama.
"Još ne znamo šta su nam obilne padavine i loše vrijeme uradili korijenju voćaka", rekao je Lambert van Horen, viši analitičar u Rabobanku. "Ovo bi moglo utjecati na žetvu sljedeće godine."
Poljske jabuke
Najveći proizvođač jabuka na kontinentu mogao bi doživjeti smanjenje ukupne proizvodnje za 30 posto u odnosu na prošlu godinu, prema poljskom udruženju Fruit Union. Blagi početak godine doveo je do toga da stabla niknu ranije nego inače, ali su ih u aprilu pogodili jaki mrazevi, koji su ubili mnoge njihove voćne pupoljke.
Evropska komisija je predložila da se aktivira 62 miliona eura iz poljoprivrednih rezervi u pokušaju da se pomogne Poljskoj, kao i Češkoj i Austriji, koje su također pogođene nepovoljnim uslovima. Navela je zabrinutost zbog "ekonomske održivosti" pogođenih farmi.
Njemačke jagode i vino
Slične hladnoće i kiše pogodile su i Njemačku, pogoršavajući druge izazove kao što je smanjenje obradivih površina. Očekuje se da će berba jagoda 2024. biti smanjena za oko četvrtinu u odnosu na prošlogodišnji nivo, sa cijenama za potrošače za oko 4 posto višim u prvih šest mjeseci, prema Informacijama kompanije za poljoprivredna tržišta. Njene čuvene bijele šparoge su takođe bile pogođene.
Neki vinogradari i proizvođači voća izgubili su sve svoje plodove, ostavljajući ih bez zaliha za prodaju trgovcima na malo. Iako u početku nisu bili uključeni u paket pomoći Evropske komisije, sada se i oni razmatraju.
"Vinova loza ne može da se nosi sa takvim mrazom. Na nekim dijelovima vinograda imamo gubitak od 100 posto", rekao je Dönnhoff iz regije Nahe.
Francuska će, takođe, imati manji obim proizvodnje vina u nekim regijama zahvaljujući mrazu, prema prognostičkom odjelu njenog Ministarstva poljoprivrede i hrane.
Italijansko maslinovo ulje i pšenica
Njima probleme ne stvara samo mraz. Pulja, koja se nalazi na samom vrhu italijanske čizme, bori se sa sušom usred vrućih temperatura do 43C. Toliko je vruće da je voće i povrće izgorjelo. Očekuje se da će proizvodnja maslinovog ulja – vodećeg proizvoda u regiji – pasti za više od 50 posto kao rezultat.
Proizvodnja pšenice za pravljenje hljeba i tjestenine također je više nego prepolovljena zbog duže suše S obzirom da se očekuje da će iznadprosječne temperature opstati u narednim sedmicama, stvari bi mogle krenuti od lošeg na gore za poljoprivrednike u najistaknutijim poljoprivrednim područjima Italije.
Španija je takođe patila od suše posljednjih godina, a lokalni izvještaji signaliziraju da će njena proizvodnja manga ove godine pasti.
Britanski paradajz i krastavci
U Velikoj Britaniji je nedostatak sunca ono što je uznemirilo proizvođače voća kao što su jagode, paradajz i krastavci. Uprkos tome što je bio najtopliji maj do sada, u Velikoj Britaniji je ljeto počelo posebno vlažno, s padavinama koje su više nego dvostruko veće od dugogodišnjeg prosjeka na jugoistoku s velikim poljoprivredom, prema Agenciji za životnu sredinu.
"Najveći uticaj će imati one usjeve na otvorenom koji se oslanjaju na sunce da bi razvili ukus i boju, kao što su jabuke ili grožđe. Nivo šećera može biti niži kao rezultat toga", rekla je Kelly Shields, tehnički direktor Konzorcija za svježe proizvode, zaštititu i podršku industriji.
Premalo sunčeve svjetlosti također je dovelo do toga da se neke ljetne namirnice beru kasnije nego inače. U slučaju jagoda, dobra strana je to što su ispale veće i ukusnije zbog sporijeg perioda rasta, kaže Joe de Ruse, direktor genetike kompanije Summer Berry.