U prošloj godini u Federaciji Bosne i Hercegovine zabilježen je rast poljoprivredne proizvodnje u odnosu na 2021. godinu. Najveći rast zabilježen je u pčelarstvu i voćarstvu. Međutim, ova godina nije počela dobro za poljoprivredu, s obzirom na to da zbog vremenskih neprilika kasni proljetna sjetva, što će se loše odraziti na urod.
Ukupna poljoprivredna proizvodnja u Federaciji BiH u 2022. godini veća je za 4,7 posto u odnosu na 2021. godinu, podaci su Federalnog zavoda za statistiku. Biljna proizvodnja veća je za 6,2 posto, a stočarstvo za 1,8 posto u poređenju s 2021. godinom.
U biljnoj proizvodnji povećanje proizvodnje se bilježi u svim granama. U ratarstvu je zabilježena smanjena proizvodnja žita dok rast proizvodnje bilježe industrijsko bilje, povrće i stočno-krmno bilje.
U stočarstvu je zabilježeno smanjenje proizvodnje u govedarstvu i peradarstvu, dok je povećanje zabilježeno u svinjogojstvu, ovčarstvu i pčelarstvu.
Nakon rasta u prošloj godini poljoprivrednici za 2023. nemaju optimistične prognoze, s obzirom na to da trenutne vremenske prilike i kišovito vrijeme itekako utiču na sjetvu i vrlo loše će se odraziti na krajnji ishod.
"Bit će slabiji rod i sve će dosta kasniti", kazao je predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH Nedžad Bićo za Fenu.
Naglasio je kako je jedan dio odrađen, drugi još nije i sve se radi na etape.
"Vrijeme je dosta hladno za ovo doba godine, tako da i ono što je zasijano, slabo niče. Generalno, nije nimalo dobro. Na kraju će biti slabiji rod, sve će dosta kasniti i žetva i sve'', kazao je Bićo.
Prema njegovim riječima, što se tiče plasteničke proizvodnje, dobar dio sjetve u zatvorenom prostoru je odrađen, jer tu vremenske nepogode, kada je riječ o kiši, ne prave problem.
''Problem je samo što je hladno i nema sunca, tako da će i tu biti dosta kašnjenja'', kazao je Bićo.
Dodao je da vlaga pogoduje poljoprivrednim nametnicima i raznim bolestima koje napadaju zasijane kulture.
''Za 50-ak dana je žetva pešnice, a vlaga pogoduje nametnicima, napadaju je razne bolesti. Mislim na jesenju sjetvu, i ona stiže za mjesec i malo više i trenutno je dosta ugrožena od nametnika. Ovo što se sije na proljeće - kasni. Tako da će i tu biti problem. Ima dosta vlage, što nije dobro, nema sunca, hladno je. Sve će to uticati na proizvodnju'', kazao je Bićo.