Njemačka vlada je izdvojila oko milijardu eura za investicije u sirovine, jer želi da smanji zavisnost od proizvođača kao što je Kina u pogledu nabavke minerala od ključne važnosti za visokotehnološke i zelene projekte, rekli su za Bloomberg izvori upoznati s planovima.
Bit će uspostavljen proces selekcije kako bi se utvrdilo koji projekti - uključujući ekstrakciju, preradu i reciklažu minerala - ispunjavaju uslove, rekli su izvori koji nisu željeli biti imenovani. Finansiranje, koje će se obavljati preko njemačke državne razvojne banke KfW, sprovodit će se kroz kupovinu manjinskih udjela.
Projekti u Njemačkoj i inostranstvu će "doprinijeti sigurnosti snabdijevanja kritičnim sirovinama", rekla je portparolka Ministarstva ekonomije. Ministarstvo nije iznijelo detalje o tome kako će biti strukturisan državni fond za ove namjene.
Poremećaji lanaca snabdijevanja širom svijeta izazvani pandemijom i invazija na Ukrajinu razotkrili su ranjivost evropskih zemalja. Vlada kancelara Olafa Scholza obećala je da će uložiti dodatne napore ne bi li osigurala pristup kritičnim materijalima na duži rok.
Ove sirovine uključuju kobalt, bakar, litij, silicij i rijetke zemne metale, koji su potrebni za izradu mikročipova, vjetroturbina i baterija za električna vozila.
Pošto je njemački parlament u petak odobrio budžet za 2025. godinu, fond od milijardu eura bit će ograničen na četiri godine. Investicije će biti koordinisane s italijanskim i francuskim inicijativama u sektoru sirovina, kažu izvori. Zvaničnici će se fokusirati na projekte koji su u skladu sa Zakonom Evropske unije o kritičnim sirovinama.
KfW je odbila da komentariše planove. Očekuje se da će banka dati izjavu o svojoj ulozi u upravljanju projektom na svojoj godišnjoj konferenciji za novinare sljedeće nedjelje sedmog februara. EU je u novembru dogovorila mjere u skladu sa Zakonom o kritičnim sirovinama za podsticanje rudarstva i smanjenje zavisnosti od bilo koje zemlje.
Dok Njemačka tek treba da uspostavi strukturu za organizovanje svojih investicija u sirovine, Japan bi mogao poslužiti kao primjer. Od 2004. godine, Japanska organizacija za metale i energetsku sigurnost investira u skladištenje sirovina, istražuje rezerve, daje kredite kompanijama i kupuje udjele u vlasništvu nad njima.