Europska tržišta iščekuju mogući novi val volatilnosti ako talijanski premijer Mario Draghi u srijedu podnese ostavku, samo dan ranije no što će Europska središnja banka (ECB) po prvi put u više desetljeća dignuti cijenu duga.
Draghijev odlazak bi vjerojatno doveo do prijevremenih izbora, a politička nestabilnost u Italiji već je podigla 'spread' između njemačkih i talijanskih obveznica.
Razvoj događaja dolazi u nezgodnom trenutku jer su tržišta i tako nervozna zbog neizvjesnosti oko buduće isporuke ruskog plina.
Za ekonomske analitičare ovo je trenutak na klađenje protiv talijanskih obveznica.
"Ako Draghi ode, vidjet ćemo još veći učinak na tržište, prvenstveno u cijeni duga. Još uvijek vidimo negativan trend za obveznice periferije (eurozone)", kazao je Cesar Perez Ruiz iz Pictet Wealth Managementa.
ECB će u četvrtak donijeti odluku o podizanju kamatne stope za 25 ili 50 baznih bodova, a također treba objaviti i novi instrument kojemu je cilj sprečavanje fragmentacije cijene duga među članicama eurozone.
Podizanje kamatne stope za 50 baznih bodova bi imalo negativan učinak na obveznice, ali bi vjerojatno ojačalo euro, smatraju analitičari.
Draghijev mogući odlazak komplicira zadaću ECB-a jer novi monetarni instrument ima za cilj obuzdati neželjeni rast duga pojedine zemlje, a ne ublažavati tržišni učinak domaćih političkih zbivanja.
"Talijanska politička zbivanja će vjerojatno ograničiti uporabu novog alata na kratki rok jer ECB neće htjeti biti uvučen u domaća politička zbivanja", kaže David Zahn koji je u Franklin Templetonu zadužen za analitiku tržišta obveznica.