Novi monetarni alat Europske središnje banke (ECB), koji bi trebao spriječiti fragmentaciju cijene duga među članicama eurozone i omogućiti ravnomjernu transmisiju monetarnih mjera, možda će morati biti upotrijebljen brže no što se očekivalo zbog najnovijih političkih previranja u Italiji.
Zbog mogućnosti pada vlade premijera Marija Draghija, raspon cijene zaduživanja između talijanskih i njemačkih 10-godišnjih obveznica je prešao 200 baznih bodova što je razina koju nekadašnji čelnik ECB-a smatra neopravdanom. No, takav razvoj događaja pritišće ECB na što brže djelovanje.
ECB bi novi instrument trebao predstaviti u četvrtak kada bude donesena i odluka o prvom podizanju referentne kamatne stope u više od deset godina.
Gilles Moec, glavni ekonomist u francuskoj osiguravateljskoj kući AXA., napominje da bi novi instrument možda mogao biti "previše nejasan ili uskog opsega djelovanja da bi dao jasan signal tržištima kako 'konjica stiže' da bi popravila izglede za talijanske obveznice".
Predsjednik Bundesbanke Joachim Nagel istaknuo je kako očekuje da novi instrument sadrži čvrstu uvjetovanost kako ne bi poslužio za spašavanje vlada suočenih s političkom nestabilnošću.
Silvia Ardagna iz Barclaysa ne vjeruje da će talijanska politička drama pokrenuti djelovanje novog instrumenta.
"Neće biti korišten ako spreadovi narastu tijekom talijanske političke krize. Nije to samo zbog opiranja Njemačke, već je i legalno pitanje. U ovom slučaju siva bi zona mogla biti previše siva da bi ECB djelovao. No, korist od novog alata može se pokazati u zaštiti drugih zemalja od posljedica prelijevanja talijanske političke krize", rekla je Ardagna.