Evropska unija je na korak do konačnog dogovora u vezi sa donošenjem najsveobuhvatnije regulative vještačke inteligencije u zapadnom svijetu.
Pregovarači su se složili s predloženim mjerama kontrole generativnih alata vještačke inteligencije (AI) kao što su ChatGPT kompanije OpenAI Inc. i Google Bard, koji mogu da proizvedu određeni sadržaj na osnovu pisanih komandi, navele su u četvrtak ujutru osobe upućene u pregovore.
Na sastanku koji je počeo u srijedu po podne, delegati Evropske komisije, Evropskog parlamenta i 27 zemalja članica postigli su kompromis koji za grupu predstavlja korak bliže formalnom sporazumu u vezi sa širim dijelom regulative poznate kao Zakon o vještačkoj inteligenciji, navode izvori koji su željeli da ostanu anonimni jer informacije o kojima je riječ nisu dostupne javnosti.
Dogovor označava ključni korak u razjašnjavanju politike u vezi sa vještačkom inteligencijom koja će - u odsustvu bilo kakve značajne akcije američkog Kongresa - postaviti osnove za zakonsku regulaciju generativnih AI alata u razvijenom svijetu. Tim činom bi EU postala prva vlada izvan Azije koja je postavila čvrsta zakonska ograničenja za ovu tehnologiju.
Zakonodavci već mjesecima rade na finalizaciji odredbi u zakonu o vještačkoj inteligenciji i njegovom usvajanju prije evropskih izbora u junu, nakon kojih bi mogla biti formirana potpuno nova komisija i parlament, što bi dovelo do dodatnih promjena i odlaganja usvajanja zakona.
Evropska komisija nije odgovorila na zahtjev za komentar.
Opsežne rasprave koje su trajale do kasno u noć naglašavaju koliko je sporna postala debata o regulisanju vještačke inteligencije, u kojoj svjetski lideri i tehnološki rukovodioci zauzimaju suprotstavljena stanovišta, dok popularnost generativnih alata i dalje raste. EU, kao i druge vlade, uključujući SAD i Veliku Britaniju, borila se da pronađe ravnotežu između potrebe da zaštiti svoje startape koji se bave vještačkom inteligencijom, kao što su francuski Mistral AI i njemački Aleph Alpha, i potencijalnih društvenih rizika.
Pokazalo se da je to ključna prepreka u pregovorima, a neke zemlje, uključujući Francusku i Njemačku, protive se pravilima za koja su rekli da bi nepotrebno ometala rad lokalnih kompanija. Zvaničnici su bili uvjereni da će dogovor biti postignut rano u četvrtak, te da će tehnički detalji biti utvrđeni na narednim sastancima.
Zakonodavci Evropske unije predložili su plan koji bi zahtijevao od programera AI modela koji podržavaju alate kao što je ChatGPT da objavljuju informacije o tome kako su njihovi modeli obučeni, sumiraju korišćeni materijal zaštićen autorskim pravima i stavljaju oznake na sadržaj koji generiše vještačka inteligencija. Sistemi koji predstavljaju "sistemske rizike" morali bi da se u dogovoru sa komisijom usklade sa industrijskim kodeksom ponašanja. Takođe, morali bi da prate i prijavljuju sve incidente u vezi sa modelom.