Član Vijeća Europske središnje banke (ECB) Portugalac Mario Centeno izjavio je kako postoji zabrinutost oko toga hoće li gospodarstvo eurozone imati 'meko slijetanje' s obzirom na izostanak rasta u posljednjim tromjesečjima.
Dizanje kamatne stope je utjecalo na ekonomiju koja je doživjela laganu kontrakciju u trećem tromjesečju i očekuje se da će stagnirati u zadnjem. Bivši predsjednik ECB-a Mario Draghi je izjavio prošlog tjedna kako je gotovo sigurno da će eurozona doživjeti recesiju do kraja godine.
"Brojke nisu nimalo sjajne, 0,1 ili -0,1 posto kvartal za kvartalom već pet tromjesečja uzastopce i to unosi neizvjesnost oko mogućnosti mekog slijetanja", izjavio je Bloomberg TV Centeno.
Hrvatski guverner Boris Vujčić je prije par dana izjavio kako 'meko slijetanje' ostaje središnji scenarij za ECB zasad.
"Ova stagnacija u eurozoni je izvor zabrinutosti za sve. No, sigurno je da će pomoći u rušenju inflacije", poručio je Centeno.
U ciklusu dosad nezabilježenog stezanja monetarne politike sada je vjerojatno ECB došao do najviše razine i mnogi dužnosnici, kao i predsjednica ECB-a Christine Lagarde, naznačili su da bi depozitna kamatna stopa mogla ostati na četiri posto dulje vrijeme tijekom 2024. godine. Tržišta, pak, misle da bi se prvo smanjivanje moglo dogoditi već u travnju.
Inflacija u eurozoni je na najnižoj razini u zadnje dvije godine no stopa od 2,9 posto je ipak još iznad ciljane razine od dva posto. Dužnosnici upozoravaju da će biti zahtjevna ta zadnja dionica prema stabilnosti cijena dok pomoć vlada za prevladavanje krize troškova života nestaje, a plaće rastu.
Potpredsjednik ECB-a Luis de Guindos je upozorio ovoga tjedna da će inflacija doživjeti privremeni rast idućih mjeseci zbog baznih efekata.
Centeno, koji spada među manje agresivne članove Vijeća ECB-a kad je riječ o zaoštravanju monetarnih mjera, smatra da će približavanje ciljanoj inflacijskoj razini sada ići sporije.
"Za studeni ponovno očekujemo dobru inflacijsku brojku, no nakon toga će doći do onoga što nazivam otporom. Znamo i izvor toga. Mali rast inflacije dolazi od energije", objasnio je portugalski dužnosnik.
Dodao je da ECB ne vidi nikakav znak dodatnih inflacijskih efekata.
"Realne plaće od početka razdoblja inflacije pale su u eurozoni kumulativno za šest posto. To će se donekle oporaviti, no to ne znači da će biti učinaka inflacija u drugom krugu. Tržište rada u Europi je vrlo snažno i pokazuje znakove fleksibilnosti i prilagodbe koji nisu bili viđeni ranije", ocjenjuje Centeno.
Smatra i da ECB treba smanjiti svoju bilancu i da u ovom trenutku ne vidi razlog za ubrzanje programa kupnje vrijednosnih papira.