Evropska unija rizikuje da izgubi više od dvije milijarde eura (2,1 milion dolara) investicija godišnje za istraživanje i razvoj lijekova, ukoliko blok usvoji zakone o reviziji farmaceutskog režima, upozorili su iz ove industrije u ponedjeljak.
Evropska komisija želi skratiti standardizovani period zaštite patenata za nove lijekove sa osam na šest godina, što je dio šireg plana da se osigura brži pristup lijekovima i podstaknu inovacije.
Riječ je o mjeri koja će dramatično smanjiti podsticaj za ulaganje u Evropi, eskalirajući trend zbog kojeg je kontinent već izgubio četvrtinu globalnih ulaganja u istraživanje i razvoj tokom posljednje dvije decenije, navodi se u izvještaju Evropske federacije farmaceutskih industrija i udruženja (EPFIA).
Udio Evrope u globalnom istraživanju i razvoju lijekova će do 2040. godine pasti na 21 posto, u poređenju sa 37 posto u 2010. godini, dok će doprinos Kine porasti sa dva na 17 posto u istom periodu, navodi se u izvještaju.
Ovi prijedlozi će prije oslabiti nego podstaći konkurenciju u Evropi, izjavio je Lars Fruergaard Jorgensen, generalni direktor kompanije Novo Nordisk i predsjednik EPFIA.
"To će imati negativan efekt na evropsku ekonomiju", rekao je on.
Trenutno Evropa revidira niz zakona u industriji, energetici, tehnologiji i finansijskim sektorima kako bi se oni više fokusirali na ljude i kako bi ublažili klimatske promjene.