Povjerenje njemačkih investitora poboljšalo se već treći mjesec za redom, što naznačuje nadu da bi kraj povećanja kamatnih stopa, koje traje duže od godinu dana, mogao pomoći najvećem europskom gospodarstvu da prevlada trenutačnu slabost.
Indeks očekivanja instituta ZEW je u listopadu porastao na negativnih 1,1 s negativnih 11,4 u rujnu, što je bolje od predviđanja ekonomista u Bloombergovoj anketi. Indeks trenutačnih uvjeta neznatno se pogoršao.
"Čini se da smo prošli najnižu točku", izjavio je u utorak predsjednik ZEW-a Achim Wambach. "Povećana očekivanja za gospodarstvo prate anticipaciju daljnjeg smanjenja inflacijskih stopa i činjenice da više od tri četvrtine ispitanih u eurozoni očekuje stabilne kratkoročne kamatne stope."
Iako se Njemačka nakon zimskog pada izazvanog invazijom Rusije na Ukrajinu suočila i s padom u drugoj polovici 2023. godine, oporavak u idućoj godini je na vidiku. Vlada predviđa povećanje rasta do 1,3 posto, budući da usporavanje inflacije i rastućih plaća pomažu oživljavanju domaće potražnje, iako analitičari koje je anketirao Bloomberg očekuju samo slab oporavak.
Veći troškovi zaduživanja štetili su i potrošačima i poduzećima, no Europska središnja banka naznačila je da su kamatne stope vjerojatno dosegle vrhunac.
Slab ovogodišnji učinak Njemačke skrenuo je pozornost na strukturne smetnje u rasponu od prevelikog oslanjanja na Kinu do brzog starenja stanovništva. Oya Celasun, zamjenica direktora europskog odjela Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), rekla je novinarima u petak u Marakešu da institucija vidi "dugotrajne izazove za rast".
Njemački ministar financija Christian Lindner suprotstavio se takvom pesimizmu na godišnjem sastanku MMF-a prošlog tjedna, rekavši da su "proročanstva propasti neprikladna" zbog "ogromnog potencijala za preokret i čvrstih gospodarskih temelja" Njemačke.