Evropska centralna banka (ECB) upozorila je da se ne treba previše čitati u jednu metriku sa tržišta obveznica, često viđenu kao najavu recesije.
Moć predviđanja inverzne krive prinosa, obično viđene kao nagoveštaj recesije, posljednjih godina smanjena je kupovinom obveznica od strane centralne banke, saopštila je ECB u svom izvještaju sa julskog sastanka monetarne politike.
Kupovine su opteretile dodatnu komponentu prinosa koju investitori obično traže da bi se kompenzovali za rizike držanja obveznica sa dužim datumom dospijeća.
Mjesecima unazad, oni koji tvrde da ekonomije idu ka recesiji ukazuju na inverznu krivu prinosa u SAD i Evropi da podrže svoj stav. Njihova logika je da investitori koji se okreću obveznicama sa dugim datumima dospijeća, i tako guraju stope da budu niže od onih na kratkoročne, očekuju da će se budući troškovi zaduživanja smanjiti kako ekonomska aktivnost usporava.
Prinosi na dvogodišnje državne obveznice Njemačke bili su za oko 50 baznih poena veći od prinosa na desetogodišnje obveznice Njemačke, što je došlo poslije najniže tačke od početka jula koji je bio najdublja inverzija od 1992. godine. Skoro svakoj recesiji u SAD od 1955. godine prethodio je takav obliku krive, ali do sredine 2023. godine recesija nije nastupila. Kriva prinosa državnih obveznica SAD inverzna je više od godinu dana.
ECB je priznala u svom izvještaju da je inverzija prinosa u evrozoni ponovo rasplamsala zabrinutost tržišta zbog recesije, posebno imajući u vidu šta je istorijski.
Ipak, zbog efekta zaliha obveznica u vlasništvu centralnih banaka, premija je ostala mala, što bi moglo smanjiti moć predviđanja krive prinosa za ekonomski rast, navodi se u izvještaju.