Njemačko gospodarstvo izašlo je iz recesije s najnižom razlikom u drugom tromjesečju, ali njegov spori učinak nastavlja usporavati rast u cijeloj eurozoni. Proizvodnja je stagnirala od travnja do lipnja, pokazali su podaci u petak, podudarajući se s početnom procjenom i srednjom prognozom u Bloombergovoj anketi.
Prvi uzrok bi bio spor globalni rast koji je prouzročio pad njemačkog izvoza te snažan pad proizvodnje, kao i potrošači uzdrmani velikom inflacijom i agresivnim povećanjem kamatnih stopa.
Malo je vjerojatno da će izvješće smiriti zabrinutost da se najveće europsko gospodarstvo koje je nekoć bilo motor rasta potaknut trgovinom u regiji suočava s dugotrajnim razdobljem slabosti. Njemačka je jedina velika zemlja za čije se gospodarstvo predviđa da će se ove godine smanjiti.
Industrija je u lipnju imala najgori mjesec u posljednjih pola godine, a tvorničke narudžbe, što je mjera za buduću aktivnost, jedva su porasle u drugom kvartalu.
Ovaj je tjedan donio više znakova slabosti jer je S&P Globalov indeks menadžera nabave za kolovoz pao na 44,7, što je najniže u više od tri godine, pri čemu su se usluge smanjile prvi put u osam mjeseci.
Odvojena anketa S&P-a otkrila je slične borbe ostalih članica eurozone, što je potaknulo ulagače da se klade na to da će Europska središnja banka sljedeći mjesec pauzirati svoju dosad neviđenu kampanju podizanja stopa.
Predsjednik Bundesbanka Joachim Nagel rekao je u intervjuu za Bloomberg da je s inflacijom još uvijek iznad pet posto "prerano" razmišljati o pauzi. Istodobno se osvrnuo na tvrdnje da se Njemačka ponovno pretvara u "bolesnika Europe".
"Ne bismo trebali potcijeniti sposobnost prilagodbe njemačkog gospodarstva", rekao je Michaelu McKeeju. "Da, prolazimo kroz neke, da kažem, komplicirane mjesece, to je sigurno, ali nisam prepesimističan."
Hamburger Hafen zabilježio je strmoglavi pad količine otpreme, koji se protegao u drugi kvartal, i upozorio prošli tjedan da očekuje "značajno smanjenje" prihoda u svojoj podgrupi Port Logistics. Ruski rat u Ukrajini, geopolitičke napetosti, inflacija i rastuće kamatne stope vrše pritisak na potrošačku i industrijsku potražnju, ometajući globalni gospodarski oporavak, navodi se.
U međuvremenu, zarada Siemensa bila je manja od procjena analitičara jer se tvrtka suočila s padom potražnje za jedinicom digitalne industrije u Kini. Salzgitter, jedan od najvećih europskih proizvođača čelika, također je izvijestio o slabijim rezultatima od očekivanih i sugerirao da će proizvodnja u drugom polugodištu biti slabija nego u prvom.
Ranije ovog tjedna, Bundesbank je rekao da će gospodarstvo vjerojatno stagnirati i u ovom kvartalu, budući da visoke kamatne stope i slaba globalna potražnja opterećuju proizvodnju. Istodobno, snažno tržište rada, snažan rast plaća i umjerena inflacija poduprijet će oživljavanje potrošnje.
Od travnja do lipnja osobna potrošnja ostala je nepromijenjena nakon pada u prethodna dva tromjesečja. Bruto investicije porasle su 2,1 posto, dok je izvoz pao 1,1 posto.
Njemački Ifo institut tijekom petka će objaviti najnoviji indeks poslovnog povjerenja, a ekonomisti predviđaju još jedan pad koji bi bio četvrti po redu. Clemens Fuest, koji je na čelu te institucije, već je prošlog mjeseca nagađao da bi gospodarstvo moglo još biti u recesiji.