Ekonomija evrozone se vratila u rast dok su osnovni inflatorni pritisci i dalje jaki, a to daje argumente Evropskoj centralnoj banci (ECB) da ponovo podigne kamatne stope.
Bruto domaći proizvod u drugom kvartalu porastao je za 0,3 odsto u odnosu na prethodna tri mjeseca nakon smanjenja i stagnacije u prethodna dva perioda, pokazuju podaci Eurostata objavljeni u ponedjeljak. Bloombergovo istraživanje ekonomista ukazivalo je na povećanje od 0,2 odsto.
Odvojeno saopštenje je pokazalo da su potrošačke cijene u julu porasle za 5,3 odsto u odnosu na prije godinu dana, kako se očekivalo. Ali u znak dugotrajnih opasnosti, pažljivo posmatrana mjera osnovne inflacije, koja isključuje promjenjive troškove kao što su procjene prekoračenja hrane i energije, iznosila je 5,5 odsto, što je premašilo glavni pokazatelj prvi put od 2021.
Iako broj BDP-a evrozone izgleda ohrabrujuće, u podizanju stopa prošle nedjelje deveti put zaredom od jula 2022. godine, ECB je ponudila sumornu perspektivu za region. Indikatori povjerenja trepere crveno, a Gilles Moec iz AXA je među analitičarima koji upozoravaju na "teško slijetanje".
Godinu dana nakon što je počeo pad proizvodnje i usluge sada usporavaju - trend koji će se vjerovatno ubrzati kada se ljetna turistička sezona završi. Potražnja kompanija za kreditima opada rekordnom brzinom, a stambene i poslovne investicije takođe pokazuju znake slabosti.
Njemačka, najveća evropska ekonomija, kreće se loše. Dok je zemlja tek skoro izašla iz šestomjesečne recesije tokom zime, proizvodnja je stagnirala samo u drugom kvartalu.
Bayer AG se prošle nedjelje pridružio drugim hemijskim kompanijama, uključujući BASF SE i Lanxess AG u upozorenju na pogoršanje izgleda, dok je Hamburger Hafen smanjio svoje prognoze nakon što je vidio značajan pad obima.
Sa depozitnom stopom od 3,75 odsto, ECB je na ili pri kraju svog povećanja stope. Predsjednica Christine Lagarde ponovila je svoju poruku tokom vikenda da su u trenutnom neizvjesnom okruženju još jedno povećanje ili "možda pauza" opcije za sljedeću političku odluku u septembru.
Italija je u ponedjeljak takođe prijavila pad BDP-a između aprila i juna zbog slabljenja domaće tražnje. U petak su bile bolje vijesti iz Francuske i Španije, koje su zabilježile solidan rast.
Eurostat će 7. septembra ponuditi detaljniji pregled podataka.
- U pisanju teksta pomogli Joel Rinneby, Barbara Sladkowska i Sonja Wind.