Sankcije Europske unije protiv Rusije će se vremenom pojačavati i imat će sve veći dugoročni utjecaj na gospodarstvo Moskve.
Procjena utjecaja koju je pripremila Europska komisija, a koju je vidio Bloomberg, opisuje posljedice na Moskvu zbog sankcija koje je blok uveo, a koje su prekinule oko 91 milijardu eura uvoza iz Rusije i obuhvaćaju 48 milijardi eura izvoza EU-a.
Prema izvješću, sankcije su "znatno narušile industrijski i tehnološki kapacitet Rusije". "Ti će se učinci dodatno pojačavati vremenom jer mjere imaju strukturalan i dugoročan utjecaj na ruski proračun, financijska tržišta, strane investicije i industrijsku tehnološku bazu."
Od ruskih napada na Ukrajinu, počevši s aneksijom Krima 2014. godine, a potom invazijom na Ukrajinu u veljači prošle godine, EU je sankcionirao gotovo 1.500 osoba i 250 subjekata. Utjecaj na EU je bio ograničen zbog mjera dizajniranih za minimaliziranje učinaka na članice, ali je bio "opipljiv" u nekim područjima, uglavnom zbog protumjera Rusije i samog rata te posljedičnog rasta cijena, navodi se u dokumentu.
U procjeni se ističe da je europska industrija izvijestila o nekoliko "ozbiljnih" poremećaja u lancu opskrbe vezanih uz uvoz rijetkih plinova poput neona i ksenona, koji se koriste za proizvodnju čipova. Željeznički teretni promet između EU-a i Kine preko Rusije je smanjen, a zabrana uvoza drvnih proizvoda, kao i protumjere Rusije, pridonijele su povećanju cijena i problema u opskrbi, posebno za šperploču i hrast.
EU-ov izvoz u Rusiju i uvoz iz Rusije pali su za više od 50 posto u usporedbi s 2021. godinom, rezultirajući "neviđenim odvajanjem", navodi se u procjeni. To je dovelo do brzog smanjenja tehnološki ovisnih industrija, pri čemu je proizvodnja visoke i srednje visoke tehnologije zabilježila gubitak od 13 posto godišnje.
Ipak, Moskva je uspjela zadržati neke materijale i nabaviti neke zabranjene proizvode i druge zamjenske tehnologije iz trećih zemalja, uključujući Kinu, Kazahstan, Tursku i Ujedinjene Arapske Emirate.
Prema izvješću, gotovo trećina ruskog saveznog proračuna bit će potrošena na obranu i unutarnju sigurnost ove godine. Proizvodnja čelika u Rusiji prošle je godine pala za sedam posto u usporedbi s 2021. godinom, a očekuje se dodatni pad od 10 posto ove godine.
"Daleko iznad njihovog neposrednog utjecaja, ograničenja uvoza EU-a duboko prodiru u strukturu ruske ekonomije", navodi se u dokumentu.