Poslovni optimizam u Njemačkoj pao je na najnižu razinu ove godine što je dokaz da najveća europska ekonomija nakon nedavne recesije još uvijek ne uspijeva uhvatiti zamah za oporavak.
Indeks poslovnih očekivanja, kojeg računa minhenski Ifo institut, u lipnju je pao na 83,6 bodova s razine od 88,3 boda prethodnog mjeseca. Konačna brojka bila je puno gora od očekivanja bilo kojeg ekonomista anketiranog u Bloombergovoj anketi. Indeks sadašnjih uvjeta poslovanja također je pao.
"Iznad svega, slabost proizvođačkog sektora usmjerava njemačku ekonomiju prema turbulentnim vodama", izjavio je Clemens Fuest, predsjednik Ifo instituta.
Analiza pokazuje kako industrijsko usporavanje diljem razvijenog svijeta izazvano slabljenjem potražnje iz Kine utječe na njemačke tvornice, motor rasta šireg euro područja. Slična analiza iz Italije također je ukazala na pad zamaha.
U proizvodnji se, nakon pada koji je u recesiju povukao i ostatak regije, tek treba vidjeti "jasniji oporavak", priopćili su ranije ovog mjeseca iz njemačkog ministarstva ekonomije. Bundesbanka prognozira da će ove godine doći do pada ekonomske aktivnosti od 0,3 posto.
Nastavak letargije
Potvrda očekivanja došla je i kroz anketu direktora nabave čiji su rezultati objavljeni u petak, a pokazala je da je njemačka ekonomska aktivnost u lipnju usporila više nego što se to očekivalo, i to radi slabije aktivnosti u uslužnom sektoru i nastavka letargije u tvornicama.
Jedan izvještaj objavljen u ponedjeljak ukazao je ipak na tračak nade. Iz Bundesbanke su priopćili da se ekonomija vratila na pozitivnu stranu te da je u razdoblju od travnja do lipnja "blago" rasla.
U međuvremenu, anketa banaka među tisuću malih i srednjih poduzeća čiji su rezultati objavljeni tijekom vikenda pokazala je da se s padom troškova energije, usprkos nedavnoj recesiji, poslovni optimizam vraća u Njemačku.
No zaoštravanje monetarne politike Europske središnje banke (ECB) vrijedno 400 baznih bodova vjerojatno će idućih mjeseci biti sve teže opterećenje za ekonomsku aktivnost.
Šef Bundesbanke Joachim Nagel dao je do znanja da bi on bio podržao još jedno dodatno podizanje referentnih kamatnih stopa za četvrtinu postotka čak i nakon onoga već zacrtanog za srpanj, ako se i dalje ne pokaže da inflacija popušta.
"Pritisak cijena će zasad vjerojatno i dalje ostati vrlo visok", stoji u izvještaju njemačke središnje banke objavljenom u ponedjeljak. "To nosi rizik da će se oni koji određuju plaće i cijene sve više voditi visokim stopama inflacije. Radi toga pad inflacije mogao bi biti sporiji nego što se ranije očekivalo", dodaje se.
Neovisna komisija objavila je u ponedjeljak svoju preporuku da bi minimalnu plaću u Njemačkoj sa sadašnjih 12 eura početkom iduće godine trebalo podići na 12,41 euro, te nakon toga na 12,82 eura s početkom 2025. godine. Oba povećanja bi bila znatno viša od stope inflacije od dva posto kojoj stremi ECB.
Rast cijena u Njemačkoj i dalje je puno jači. One su u lipnju vjerojatno dodatno skočile jer će usporedba s lanjskim podacima uhvatiti i prošlogodišnje uvođenje ultra-jeftinog javnog prijevoza. Podaci, čije se objavljivanje očekuje krajem tjedna, mogli bi biti u suprotnosti s preostale tri velike ekonomije euro područja, kod kojih se očekuje usporavanje.
Prognoze kretanja njemačke inflacije također ne izgledaju tako dobroćudno kao u ostatku regije. Dok je ECB u svojim ovomjesečnim prognozama objavio očekivanje da će inflacija u 2025. godini usporiti na prosječnih 2,2 posto, Bundesbanka za vlastitu nacionalnu ekonomiju prognozira stopu od 2,7 posto.
---U izradi članka sudjelovali Joel Rinneby, Kristian Siedenburg i Iain Rogers.