Pandemija je promijenila prirodu globalnih lanaca snabdijevanja s kompanijama koje nastoje nabaviti robu s više mjesta kako bi svele na minimum prekide isporuke i proizvodnje.
Kao dodatni dokaz pomaka s mentaliteta 'baš na vrijeme' na mentalitet 'za svaki slučaj', proizvođači žele osigurati dobavljače sa više od jednog mjesta kako bi smanjili svoje oslanjanje na bilo koji pojedinačni izvor, rekao je Choi Na Young Hwan, voditelj međunarodnog tima za logističku analizu u think tanku Korejski pomorski institut. To bi moglo značiti da će biti potrebno više skladišta, rekao je.
"Dani kada su troškovi transporta i logistike bili niski su prošlost", rekao je Choi u intervjuu u ponedjeljak iz Busana. ''Kompanije će htjeti imati veće zalihe u slučaju da se dogodi nešto neočekivano''.
Poslovanje luka diljem svijeta je u haosu u posljednje dvije godine, a kontejneri se gomilaju na terminalima zbog nedostatka radnika koji bi ih pretovarili i vozača kamiona koji bi ih odvezli bilo gdje. Stope dostave skočile su na rekordne nivoe u 2021. dok su se izvoznici u Aziji utrkivali kako bi prevezli robu do kupaca u SAD-u i Evropi koristeći ograničeni prostor koji je bio dostupan na brodovima.
Pročitajte više: Šta je "nearshoring" i koje su šanse Zapadnog Balkana?
Iako je Kina već dugi niz godina globalna tvornica robe, sve više kompanija traži višestruka rješenja za smanjenje poremećaja, rekao je Choi.
Poremećaji će se nastaviti i sljedeće godine jer je globalni lanac snabdijevanja toliko krhak nakon Covida da će svaki događaj, mali ili veliki, uticati na protok robe, rekao je Choi. Očekivalo se da će završetak dvomjesečne blokade u Šangaju, domu najprometnije kontejnerske luke na svijetu, pomoći u poboljšanju zagušenja, ali se problem upravo preselio u Evropu gdje brodovi duže čekaju da iskrcaju svoj teret, rekao je.
Rat u Ukrajini u međuvremenu je uzrokovao da se kontejneri povezani s Rusijom nagomilaju u nekim lukama u Evropi, uzrokujući zastoje i ometajući protok dostupnih kutija za izvoznike u Aziji, rekao je Choi. Radnici u pristaništu u Njemačkoj stupili su u štrajk ranije ovog mjeseca, što je dodatno povećalo pritisak na kontejnerske dvorane u glavnim lukama.
Prosječno vrijeme čekanja na kontejnerske brodove u njemačkoj luci Bremerhaven povećalo se na 33 sata prošle sedmice s 18 sati prije dvije sedmice, prema pružatelju obavještajnih podataka o pomorskom tržištu VesselsValue Ltd. Oko 60 posto brodova koji su putovali iz Evrope u Aziju u aprilu i maju kasnilo je, a od 17. juna na vez u Rotterdamu čekalo je 13 brodova, saopćio je Kuehne + Nagel International AG.
U SAD- u su prošli mjesec započeli pregovori o radu između International Longshore and Warehouse Union, koji predstavlja oko 15.000 pristaništa sa zapadne obale, i Pacifičke pomorske udruge, koju čini otprilike 70 kompanija u 29 luka u regiji, jer ugovori radnika ističu ovog ljeta. U Južnoj Koreji vozači kamiona vratili su se na posao prošle sedmice nakon sedmodnevnog štrajka koji je izazvao velike zastoje u proizvodnji.
"Taman kad pomislite da će stvari krenuti na bolje, dogodi se nešto drugo neočekivano da pogorša stvari", rekao je Choi. ''Ove se stvari ne mogu riješiti preko noći. Što duže traju poremećaji, duže će biti potrebno da se problem riješi''.