Vlada Srbije nedavno je preporučila Elektroprivredi Srbije (EPS) da do 31. avgusta cijena struje za privredu ostane 75 evra po megavat-satu, a za rezervno snabdjevanje 97,5 evra po megavat-satu. Na taj način, produžena je odluka iz decembra, koja je trebalo da važi od 1. januara do 30. juna ove godine, da se cijena struje za privredu "zamrzne" i prodaje po nižoj cijeni od tržišne.
Cilj donošenja ove preporuke jeste, kako je navedeno u saopštenju Vlade, "zaštita tržišta od drastičnog poskupljenja struje na berzama u posljednjih nekoliko mjeseci".
Prema podacima mađarske berze HUDEX, cijena struje po kojoj se 18. juna trgovalo iznosila je 203,72 evra po megavat-satu. U narednim mjesecima očekuje se da će se struja prodavati po još višoj cijeni, očekuje se da ona u julu iznosi 290, a u septembru čak 320 evra po megavat-satu. Pad cijene struje očekuje se tek od drugog kvartala iduće godine.
Ove zime, cijena struje je u nekim momentima dostizala i 350 evra po megavat-satu.
S obzirom na to da EPS od decembra uvozi struju, koju plaća po ovim tržišnim cijenama, to znači da ostvaruje gubitke jer kupuje električnu energiju po dva do tri puta višoj cijeni od one za koju je prodaje.
I iz EPS-a za Bloomberg Adria su potvrdili da je cijena po kojoj su kupovali struju u junu u odnosu na decembar prošle godine uvećana 70 odsto.
"Upoređujući ugovaranje cijena u decembru 2021. godine za snabdjevanje od januara 2022. godine u odnosu na ugovaranje u junu 2022. godine za snabdjevanje od jula 2022. godine, tržišna cijena za krajnje kupce na slobodnom tržištu uvećana je u prosjeku za 70 odsto", rekli su u EPS-u.
Radosavljević: Na kraju će gubitke opet platiti građani i privreda
Bez obzira što struja za građane i privredu još nije poskupjela, gubitke koje ovo javno preduzeće ostvaruje zbog velike razlike u cijenama po kojima kupuje i prodaje struju, prema riječima profesora na FEFA-a fakultetu Gorana Radosavljevića, na kraju će opet platiti "ti isti građani i ta ista privreda".
"Pretpostavljam da je tih 75 evra po megavat-satu cijena koštanja električne energije u EPS-u, ne postoje precizni podaci o tome koliko ona košta, ali sam vidio neka istraživanja koja se kreću u tom rasponu. Međutim, EPS u ovom trenutku uvozi velike količine struje koje kupuje po tržišnoj cijeni", rekao je Radosavljević za Bloomberg Adria.
Tu razliku u cijeni, navodi, pokriva EPS kroz svoje ostvarujuće gubitke. Slična priča, dodaje Radosavljević, dolazi i iz drugog javnog preduzeća, Srbijagasa, iz kojeg su rekli da će morati da se zadužuju kako bi pokrili gubitke, jer neće biti dozvoljen rast cijena gasa.
"Slično važi i za EPS, na kraju dana će građani i privreda sa nekim odloženim perodom platiti taj gubitak, kroz dodatno zaduživanje ili veće poreze. A ni građani ni privreda ne bi trebalo da plaćaju cijenu lošeg upravljanja EPS-om", smatra Radosavljević.
Privrednik Zoran Drakulić nedavno je izjavio da struja za privredu nije jeftina i da je ta cijena od 1. januara ove godine poskupjela za 55 odsto. Dodao je da struja sa HE Đerdap košta jedan cent po megavat-satu, a ne 75 evra, i naveo da trenutno sve plaća privreda. Istakao je i da je struja za građane ostala socijalna kategorija i da košta nešto više od 25 evra po megavat-satu.
Kada je riječ o struji koja se dobija iz uglja, Drakulić kaže da kada se proizvodi iz domaćeg uglja ona košta oko 20 evra po megavat-satu, a tvrdi da i sa uvozom uglja ne može da bude viša od 35 do 40 evra po megavat-satu.
Država mjeri koliki teret može da prebaci na građane
Radosavljević smatra da država u ovom trenutku procjenjuje da treba da vodi populističku politiku i da drži zamrznute cijene struje, a da s druge strane "mjeri koliki teret može da prebaci na građane, a koliki teret treba da ostavi za drugi put".
"Mislim da je vlast poslije onog probnog balona da će rast cijena za građane biti 30 odsto, a za privredu 70 odsto izmjerila da to nije dobro i zbog toga vjerovatno do kraja sljedeće grejne sezone neće doći do rasta cijena električne energije i gasa", smatra Radosavljević.
Podsjeća da smo često bili svjedoci toga da je država gomilala kvazi deficit u javnim preduzećima, pa je onda, dodaje, preuzimala dugove od milijardu evra od Srbijagasa, RTB Bora, Željezare i to sada, ističe, predsotoji i EPS-u.
"Samo je pitanje kada će se to desiti, da li 2023. ili 2024. godine, ali u nekom trenutku sigurno hoće", kaže Radosavljević.
Na pitanje koje smo postavili EPS-u o tome koliko su saglasni sa preporukom Vlade Srbije da cijena struje ostane ista, s obzirom da je to preduzeće u krizi zbog visokih troškova uvoza struje, ali uzimajući u ozbir i izjave njihovih predstavnika da bi cijena struje trebalo da se uveća 20 do 40 odsto, nismo dobili komentar.
Cijena električne energije za građane nije mijenjana od 1. februara 2021. godine, a prema riječima Radosavljevića ona iznosi oko 30 evra po megavat-satu.
Prema preporuci Vlade Srbije, cijena struje za odbrambenu industriju ostaje 68 evra po megavat-satu i u periodu od 1. jula do 31. avgusta ove godine.