Evropska centralna banka (ECB) će danas svoje tri referentne kamatne stope podići za po pola procentnog poena, kako je i najavljeno na prethodnom sastanku, predviđaju iz analitičkog tima Bloomberg Adrije, navodeći da je rast cijena i dalje na nivou za čije smanjenje nisu dovoljna manja podizanja.
Kako su dodali naši analitičari, možda i važnije od same odluke bit će poruke i naznake zvaničnika koje bi mogle baciti novo svjetlo na način na koji će centralna banka nastaviti svoja nastojanja da inflaciju vrati na ciljani nivo.
Nakon ovosedmične odluke, analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će ECB u mjesecima pred nama kamatne stope podići za još najmanje pola procentnog poena, a da su podizanja iznad pomenutih 50 baznih poena moguća u slučaju da se bazna inflacija pokaže otpornijom nego što se očekuje.
"Ključni razlog za daljnja povećanja kamatnih stopa prvenstveno proizlazi iz nedavnih objava iznenađujuće visoke bazne inflacije na nivou evrozone, što odražava i dalje dovoljno snažnu potražnju", rekli su analitičari.
SVB kao dodatna promjenjiva u jednačini
Još jedan od izazova koji se sada nalaze pred centralnim bankama jeste i nedavni kolaps Silicon Valley Banka i njegove moguće (direktne i indirektne) posljedice po finansijske sisteme.
Iako je propast američke banke koncentrisana na reakcije američkih regulatora, ne treba zanemariti nestabilnost finansijskih tržišta koju donose tektonski pomaci poput bankrota tako velikih banaka.
"U svjetlu događaja oko SVB-a u fokusu su specifični pokazatelji stabilnosti finansijskih tržišta, poput tzv. 'TED spreada', odnosno razlike između tromjesečnog dolarskog Libora i prinosa na tromjesečne američke trezorske zapise", rekli su iz analitičkog tima.
Implikacije ove pojave su višeznačne. S jedne strane, nestabilnost finansijskih tržišta dovodi do potražnje za sigurnijom imovinom, što je u ovom slučaju kratkoročni američki državni dug. S druge strane, povećano nepovjerenje između komercijalnih banaka dovodi do porasta cijene međubankarskog nekolateralizovanog pozajmljivanja, u ovom slučaju dolarska Libor stopa, pa se povećava razlika u cijeni između dva finansijska instrumenta, pojasnili su naši analitičari.
"TED spread je posljednjih dana porastao za 17 baznih poena na 25 baznih poena i već pokazuje tendenciju stabilizacije, a i daleko je od vrhunaca od preko 300 baznih poena zabilježenih tokom druge polovine 2008. godine, odnosno nakon propasti Lehman brothers. U idućim sedmicama pažljivo će se pratiti potezi stabilizacije tržišta američkih regulatora vezani za temu SVB-a, dok se u slučaju eskalacije nestabilnosti može očekivati zaokret u potezima ECB-a i Feda u smislu dodatnog monetarnog zaoštravanja", zaključuju analitičari.
Tržišta nisu uvjerena
Početkom sedmice, tržište novca je ukazivalo na promjenu cijena zaduživanja za 34 bazna poena, što znači da su šanse da ECB kamatnu stopu podigne za 50 baznih poena bile manje od 50 posto.
Promjena procjene pokazuje koliko brzo očekivanja u pogledu monetarne politike mogu da se obrnu s prvim znacima sistemskog rizika. Predsjednica ECB Christine Lagarde na februarskom zasjedanju je rekla da je podizanje od 50 baznih poena gotovo izvjesno, a tržišta su odluku tretirala kao datost od samog starta.
"ECB se nalazi u nebranom grožđu jer bi mogla biti primorana da odustane od 'obećanog' podizanja od 50 baznih poena", rekao je tada Steven Barrow, zadužen za strategiju poslovanja u okviru Grupe 10 u Standard Banku. "Ako odstupi, to bi još jednom pokazalo da najavljivanje poteza centralnih banaka nema težinu osim kada su kamate na nultom nivou", dodao je.
Anketa među ekonomistima koju je sproveo Bloomberg 10. marta pokazuje da finansijski stručnjaci očekuju podizanje od 50 baznih poena, nakon čega bi trebalo da dođe do još tri podizanja cijena zaduživanja za po 25 baznih poena. Napominjemo, ova anketa je sprovedena prije vijesti o SVB-u.
- u pisanju teksta pomogli James Hirai, Libby Cherry, Alessandra Migliaccio i Alice Gledhill