Francuski sindikati ponovno organiziraju, po drugi put ovaj mjesec, dan masovnih štrajkova i prosvjeda protiv dizanja dobi za umirovljenje, što predstavlja jednu od ključnih ekonomskih reformi predsjednika Emmanuela Macrona.
Nacionalni željeznički prijevoznik SNCF najavljuje da će samo trećina superbrzih vlakova TGV u utorak biti u pogonu te je ljude pozvao na rad od kuće. Očekuju se veliki poremećaji u prometu pariškog metroa uz ograničeno funkcioniranje većine linija. Mnoge će škole biti zatvorene.
Sličan se dan već dogodio 19. siječnja, kada su često podijeljeni francuski sindikati na ulice uspjeli izvući 1,1 milijun ljudi.
Ankete koje su otad provedene sugeriraju kako je sve veći broj ljudi spreman sudjelovati u prosvjedima.
Macron se obvezao provesti reformu te bi popuštanje ugrozilo ključni dio njegove ekonomske strategije stabilizacije javnih financija zahvaćenih velikim dugom i poboljšanja sposobnosti gospodarstva za rast i stvaranje novih radnih mjesta.
Ako današnji prosvjedi i štrajkovi pokažu da otpor protiv Macrona slabi, to bi mu moglo olakšati dobivanje potpore u parlamentu za povećanje minimalne dobi za umirovljenje na 64 godine.
Osim odziva na prosvjede, važan pokazatelj otpora bit će i udio javnog sektora. Prije 12 dana tek je malo manje djelatnika javnog sektora sudjelovalo u prosvjedima od demonstracija iz 2019. godine, također protiv Macronove mirovinske reforme koja je zbog pandemije kasnije stavljena na čekanje.
Vlada će, naravno, pozorno motriti i eventualne znakove nasilnog ponašanja.
Prema dnevniku Le Parisien, prosvjednom hodu u Parizu pridružit će se između 1000 i 1200 pripadnika Pokreta žutih prsluka, koji se još od 2018. bori protiv politike Macrona, često i nasiljem.
Francuski bi parlament raspravu o mirovinskoj reformi trebao početi idući tjedan. Vlada ističe kako su manje izmjene prijedloga moguće, no da dobna granica nije predmet pregovora.
Glavni će se sindikati sastati u Parizu u utorak navečer kako bi razmotrili iduće korake.
"Gospođo premijerko, vi ste razumna i ugledna žena. Poslušajte nezadovoljstvo granicom od 64 godine koje se vidi posvuda. Popustite u tom potezu i možemo ponovno razgovarati", izjavio je predsjednik umjerenog CFDT sindikata Laurent Berger premijerki Élisabeth Borne.
Macronovo je nastojanje tim teže jer je prošle godine izgubio apsolutnu većinu u parlamentu. Vlada može koristiti ustavnu odredbu i zaobići glasovanje u parlamentu, no to bi je dovelo u situaciju glasovanja o povjerenju i riskiralo još veće prosvjede građana.