Njemačko je gospodarstvo u posljednjem kvartalu prošle godine vjerojatno stagniralo, a rast za cijelu godinu iznosio je 1,9 posto, objavio je tamošnji statistički zavod.
Time su ublaženi strahovi od recesije zbog rata u Ukrajini i visoke inflacije.
U 2021. godini njemački je rast iznosio 2,6 posto.
"Osobna potrošnja je bila nevjerojatno robusna u četvrtom tromjesečju, što je bilo potaknuto rekordnim rastom raspoloživog dohotka, čime je ublažen udar inflacije. Industrija je također bila jača od očekivanja i u tome su proizvođači automobila imali nemalu ulogu", rekao je ekonomist Dekabanka Andreas Scheuerle.
Gospodarski rezultat Njemačke tim je vrjedniji jer se ta država nalazi u situaciji da mora preurediti svoj gospodarski model koji se snažno oslanjao na ruske energente.
Vlada kancelara Olafa Scholza je zasad uspjela naći dovoljno energetskih alternativa, a dosad blaga zima također pomaže. Poslovni sektor je u međuvremenu uspio srediti dobavne lance nakon što su neke tvornice morale zastati s proizvodnjom nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.
Ipak, još puno posla ostaje pred njemačkim gospodarstvom u uvjetima još uvijek visoke inflacije koja prijeti sputavanju potrošnje i poslovnog sektora u idućim godinama budući da se povišena inflacija očekuje do 2025. godine.
Predsjednica saveznog statističkog zavoda Ruth Brand je izjavila da se njemačko gospodarstvo dobro držalo unatoč energetskoj krizi i inflaciji te problemima s dobavnim lancima te dodala kako je bruto domaći proizvod sada prešao razinu od prije pandemije.
No priznala je kako je rast njemačke ekonomije u 2022. vjerojatno niži od gotovo svake druge europske zemlje.
Unatoč tome što su ekonomisti u rujnu predviđali pad gospodarstva, u posljednje se vrijeme javio optimizam, a tvrtke poput Volkswagena ističu kako logistička uska grla popuštaju.
Tako Volkswagen ove godine očekuje povećanje prodaje uz narudžbe za 1,8 milijuna vozila u Zapadnoj Europi.
Zbog dosad blagih zimskih temperatura, Njemačka sada očekuje zimu proći bez manjka plina, čak i ako se dogode ekstremno hladni valovi.
Kineska promjena protuepidemijske politike bi također trebala dati vjetar u leđa njemačkom poslovnom sektoru.
Analitičari koje je anketirao Bloomberg su za ovu godinu predvidjeli pad gospodarstva od 0,6 posto, a jedan od vodećih njemačkih think-tankova Institut za svjetsku ekonomiju iz Kiela za ovu godinu prognozira rast gospodarstva od 0,3 posto.