Bundesbank predviđa blagi pad njemačkog gospodarstva u ovom kvartalu i upozorava da će se dužnosnici, kako bi poboljšali dugoročnu perspektivu, morati suočiti s nizom duboko ukorijenjenih izazova u njemačkom poslovnom modelu.
Unatoč usporavanju inflacije, snažnom rastu plaća i stabilnom tržištu rada, potrošači oklijevaju trošiti, rekli su iz njemačke središnje banke. Istodobno, slabost u proizvodnji se povećava, a viši troškovi financiranja mogli bi stvoriti dodatan pritisak na domaću i stranu potražnju.
Poduzeća su se dobro nosila s nedavnim izazovima poput šoka u energetskom sektoru i nema znakova da će sektor proizvodnje doživjeti propast. Ipak, Bundesbank ističe da postoji velika potreba za djelovanjem kako bi se prilagodili novom okruženju.
"Izazovi koji se trebaju rješavati su složeni i djelomično povezani", navela je u ponedjeljak u svojem mjesečnom izvješću. Političari u Berlinu "poduzimaju korake u pravom smjeru. No, i ti koraci moraju biti provedeni i nastavljeni."
Odmicanje od ruskih fosilnih goriva, fragmentacija globalne trgovine i sve starije društvo izazvali su raspravu o tome očekuje li Njemačka ponovno razdoblje loših gospodarskih rezultata. Ipak, predsjednik Bundesbanke Joachim Nagel odbacuje te zabrinutosti i upozorava kako se ne smije podcijeniti sposobnost prilagodbe njemačkog gospodarstva.
S obzirom na to da proizvodnja čini veliki udio u bruto domaćem proizvodu Njemačke, otprilike 18 posto, izazovi su posebno izraženi. Međutim, Bundesbank smatra da smanjenje tog udjela na razinu sličnu drugim naprednim gospodarstvima ne bi trebalo izazivati zabrinutost, s obzirom na to da rast produktivnosti u Njemačkoj nije nadmašio one u zemljama koje su brže prešle na gospodarstvo temeljeno na uslugama. Ključno će biti bolje iskoristiti potencijal digitalnih promjena u budućnosti, ističe Bundesbank.
Zbog rasta geopolitičkih rizika, poduzeća bi trebala preispitati svoju snažnu ovisnost o uvozu iz Kine i razmotriti daljnje investicije u toj zemlji, preporučuje Bundesbank. Iako upozorava da su neki proizvodi na koje se poduzeća oslanjaju teško dostupni drugdje, naglašava da bi iznenadno razdvajanje lanaca opskrbe kratkoročno opteretilo proizvodnju.
Kako bi se suočila s višim troškovima energije uzrokovanim ratom u Ukrajini i zelenom tranzicijom, Njemačka bi trebala ubrzati izgradnju obnovljivih izvora energije i povezanu infrastrukturu, te pojednostaviti i ubrzati postupke javnog planiranja i odobravanja, preporučuje Bundesbanka.
Demografska promjena predstavlja još jedan ključni izazov jer će smanjiti ponudu radne snage, rekli su iz Bundesbanka, sugerirajući da dužnosnici potaknu imigraciju izvan Europske unije i osiguraju veću skrb o djeci kako bi omogućili ženama da više rade.