Evropska energetska kriza preokrenula je trgovinu električnom energijom prošle godine, pri čemu Švedska ide ka tome da postane najveći izvoznik u regiji nakon opsežnih zastoja u francuskoj floti nuklearnih reaktora.
Švedska je 2022. poslala 33 teravat-sata u druge zemlje, čime je prvi put postala izvoznik broj jedan, prema podacima Entso-E, koje je analizirao Rystad Energy AS. Ujedinjeno Kraljevstvo je prvi put postalo neto izvoznik električne energije, a pridružile su mu se Španija i Nizozemska.
Trgovanje električnom energijom u Evropi bilo je uzburkano jer je Moskva smanjila opskrbu plinom u regiji, a borbe za popravak zastarjelih francuskih nuklearnih elektrana pretvorile su zemlju u drugog najvećeg uvoznika. Taj je problem ublažen interkonektorima koji povezuju nacionalne električne mreže, pružajući zaštitu od prekida napajanja.
"Prošla godina bila je provjera stvarnosti za mnoge zemlje", rekao je Fabian Ronningen, analitičar tržišta električne energije u Rystadu. "Imate sve te scenarije 'šta ako', u kojima su ljudi razmišljali o situaciji nestanka struje u Francuskoj".
Previranja na tržištima električne energije stavila su u centar pažnje sigurnost infrastrukture i važnost povezivanja mreža diljem Evropske unije.
''Kao i sva infrastruktura velikih razmjera, oni postaju tačke rizika za fizička oštećenja ili kibernetičke napade'', rekla je Lisa Fischer, voditeljica programa za klimatski neutralne energetske sisteme pri think tanku E3G .
"Međutim, što je energetska mreža EU više umrežena, imamo više opcija za ublažavanje rizika".
Do 2030. EU želi da 27 zemalja u bloku bude u stanju transportirati 15 posto svoje električne energije u susjedne zemlje.
''Otprilike polovica država članica EU na putu je da to postigne'', rekao je Fischer. "Dakle, ovo ide uzlaznom putanjom, ali trebamo više napora".