Evropska unija postigla je u decembru politički dogovor o nametanju takse na emisije CO2 na uvoz robe koja šteti okolini, među kojima su čelik, aluminijum, cement, đubrivo, električna energija iz uglja, a energetski stručnjak Aleksandar Kovačević smatra da će ove tarife biti udarac za EU i Adria industriju.
"Ovdje se radi o nekoliko akata. S jedne strane se prilagođava sistem trgovanja emisijama CO2 u Evropi i u tom dijelu industrija čelika, aluminijuma više neće imati besplatnu alokaciju kao do sada, postepeno se uvodi obaveza plaćanja. S druge strane, u planu je finansiranje novih tehnologija sa idejom da proizvodnja čelika, aluminijuma bude sa znatno nižom emisijom CO2", rekao je Kovačević za Bloomberg Adria TV.
Navodi da ovaj dogovor EU ima i treću dimenziju koja podrazumijeva da kroz CBAM na neki način uravnoteži ove troškove sa troškovima uvoznog čelika. "To se odnosi na veliki broj zemalja, kada pogledate svjetsko tržište i ukupnu emisiju CO2, vidjećete da je svega 23 odsto ukupnih emisija CO2 obuhvaćeno nekim mehanizmom plaćanja."
Kovačević ističe da će ovom mjerom biti pogođene i zemlje Adria regiona, prije svega Slovenija i Hrvatska koje su članice EU pa su izložene primjeni evropskih mehanizama, ali i Srbija, BiH i Sjeverna Makedonija koje su priključene evropskom energetskom tržištu kroz ugovore o energetskoj zajednici.
"Međutim, nijedna od ovih zemalja nema neki ekvivalentan sistem plaćanja emisije CO2 i mogle bi biti vrlo direktno izložene obavezi plaćanja ove prekogranične takse", zaključio je Kovačević.
Za više detalja pogledajte video.