Predsjednica Evropske centralne banke Christine Lagarde rekla je da vrhunac trenutnog ciklusa povećanja kamatnih stopa mora osigurati povratak inflacije na ciljanih dva posto u srednjoročnom razdoblju.
Ne navodeći nivo za takozvanu terminalnu kamatnu stopu, Lagarde je rekla da će troškovi kreditiranja dodatno porasti nakon prošlosedmičnog drugog uzastopnog povećanja od 75 baznih bodova.
"Odredište je jasno i još ga nismo dosegli", rekla je za latvijsku web stranicu Delfi Bizness u intervjuu objavljenom u utorak.
Sporiji rast, jača inflacija/Bloomberg
Inflacija u 19-članoj eurozoni dosegla je rekordnih 10,7 posto u oktobru, nadmašujući procjene analitičara čak iako je ekonomski rast oslabio, a mnogi predviđaju pad tokom zime jer Rusija smanjuje isporuke energije.
Lagarde je priznala da je vjerovatnost recesije porasla, ali je upozorila na opasnosti neuplitanja kako bi se ukrotila inflacija, nazvavši stabilne cijene "osnovom za glatko funkcioniranje ekonomije od kojeg svi imaju koristi".
"Inflacija je još uvijek previsoka u cijeloj eurozoni", rekla je. ''Što duže inflacija ostane na ovom visokom niovu, to je veći rizik da će se proširiti na cijelu ekonomiju. Tada će potrošači i poduzeća također početi očekivati višu inflaciju u budućnosti, a to je opasno''.
Dok rastuće kamatne stope povećavaju hipotekarne račune i štete korporativnim zajmoprimcima, Lagarde je rekla da su banke u jačoj poziciji nego što su bile uoči krize 2008. godine. Unatoč tome, "samodopadnost se ne smije dopustiti", rekla je.
Tokom trenutnog pada troškova života, vlade moraju paziti da svaka fiskalna pomoć bude privremena i usmjerena na one kojima je najpotrebnija, rekla je Lagarde.
Godišnja inflacija eurozone u ožujku bi trebala iznositi 2,2 posto prema procjenama Eurostata, a to je blagi pad u odnosu na veljaču, kada je bila na 2,3 posto.
Trump računa na to da će SAD dio tereta carina prebaciti na strane izvoznike, tako da će oni biti spremni sniziti cijene i preuzeti dio tereta carina, koji se ne bi u potpunosti prebacio na rast cijena na američkom tržištu.
U vremenu geopolitičkih (ne)prilika koje nas svakodnevno potresaju, potrošači i investitori su jako pesimistični, zbog čega dolazi do suzdržavanja od potrošnje i ulaganja, što jasno vodi usporavanju rasta.
Predsjednik Donald Trump izjavio je kako velike korporacije nisu zabrinute zbog njegove široke carinske kampanje, koja je izazvala najgori pad akcija od pandemije Covid-19.
Iako je osnovna carina već na snazi, više carine za neke zemlje - koje zamjenjuju, a ne dodaju se na stopu od 10% - trebale bi stupiti na snagu 9. travnja.
Carine koje je predsjednik SAD Donald Trump uveo cijelom svijetu dovele su do toga da Austrija preispituje svoje dugogodišnje protivljenje trgovinskom sporazumu između EU i bloka Mercosur.
Trump je srušio ekonomski model baziran na slobodnoj trgovini razvijan od kraja Drugog svjetskog koji je SAD Marshallovim planom izvezao u Europu, a Europa kasnije u ostatak svijeta.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.