Privatni vrtići u glavnom gradu Bosne i Hercegovine počeli su obavještavati roditelje o korekcijama cijena od 1. septembra ove godine. Kako saznajemo, cijene će se uvećati i do 10 posto u odnosu na dosadašnje. Iako su ovi vrtić pokriveni subvencijama Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS, roditelji su ogorčeni i smatraju da subvencije koje su zamišljene kao olakšica za roditelje, sada idu samo u korist vrtićima.
Podsjećamo, Vlada Kantona Sarajevo je u aprilu ove godine utvrdila program sufinansiranja boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama i intervenirala na rast cijena prilikom donošenja posebnog programa Vlade KS o sufinansiranju boravka djece u ustanovama kako bi eventualni rast cijena bio uvjetovan.
Programom je predviđeno sufinansiranje usluga cjelodnevnog boravka u iznosu od 230 KM, te poludnevnog boravka u iznosu od 115 KM po djetetu mjesečno. Sredstva su namijenjena isključivo za registrirane privatne predškolske ustanove.
U cilju zaštite porodica i izbjegavanja nerazumnog rasta cijena, kako su kazali, ovim programom su definirali maksimalno dozvoljena povećanja cijena u odnosu na prethodnu školsku godinu. Prema programu za predškolske ustanove u kojima je cijena boravka po jednom djetetu u školskoj 2024/2025. godini bila do 400 KM, maksimalno povećanje cijena za školsku 2025/2026. godinu je 10 posto.
Za predškolske ustanove u kojima je cijena boravka po jednom djetetu u školskoj 2024/2025. godini bila od 401,00KM do 600 KM, maksimalno povećanje cijena za školsku 2025/2026. godinu je pet posto.
Dok je za predškolske ustanove u kojima je cijena boravka po jednom djetetu u školskoj 2024/2025. godini bila preko 600 KM, maksimalno povećanje cijena za školsku 2025/2026. godinu do tri posto.
Pristupačno obrazovanje za svu djecu
Subvencije u privatnim vrtićima su, kako kažu iz Ministarstva, donesene u cilju osiguranja dostupnog, kvalitetnog i pristupačnog predškolskog odgoja i obrazovanja za svu djecu predškolskog uzrasta. Prateći uvođenje subvencija posljednjih nekoliko godina, povećala se i brojnost upisa djece u predškolske ustanove u odnosu na ranije.
Roditelji djece u privatnim vrtićima u Kantonu Sarajevo koji su na ovu temu govorili za Bloomberg Adriju istakli su da je prisutan skoro kontinuiran rast cijena, često bez jasnog obrazloženja, i to uvijek u maksimalno dozvoljenom okviru koji odobrava Ministarstvo.
Ukazuju i na netransparentnost dodatnih troškova poput izleta, dok istovremeno osjećaju da nemaju stvarnu mogućnost izbora, zbog velike potražnje, ograničenih kapaciteta i vezanosti djece za vrtićko okruženje. Sve češće se stiče utisak da se subvencije, umjesto rasterećenja roditelja, pretvaraju u prostor za povećanje zarade vrtića.
Depositphotos
"Otkako je ministarstvo uvelo sufinanisiranje boravka za svu djecu, vrtić koji pohađa moje dijete kontinuirano diže cijenu u maksimalnom procentu koje ministarastvo odobrava. Tako je iznos koji roditelji plaćaju skočio sa 180 KM u školskoj 2022/2023. na 274 KM u školskoj 2025/2026. Prva poskupljenja su pravdana time da je sve poskupjelo, pa moraju i oni, naredna su opravdavana unapređenjem usluge, da bismo prije dva mjeseca bili obaviješteni da će cijena biti povećana u skladu s odobrenjem ministarstva, bez navođenja razloga", kaže mama dječaka koji ide u jedan sarajevski privatni vrtić.
Ona navodi da su tu i dodatne aktivnosti koje vrtić organizira, koje u konačnici, ako želite da dijete prisustvuje svim aktivnostima, koštaju oko 150 KM.
Državni vrtići drže istu cijenu
Treba napomenuti da Javna ustanova Djeca Sarajeva nije donijela odluku o povećanju cijene boravka djece u predškolskim ustanovama u novoj 2025/2026. školskoj godini. Cijena boravka za jedno dijete u ovoj ustanovi iznosi 160 KM i ona se nije mijenjala posljednjih sedam godina.
Roditelji čija djeca idu u privatne vrtiće smatraju da ove ustanove koriste priliku i veliku potražnju i u slučaju primjedbi roditelja navode da roditelji slobodno mogu ispisati svoje dijete, znajući koliko je teško zbog cijelog sistema upisati dijete u vrtić koji roditeljima odgovara.
Jasno je da je tu mnogo više od samog ispisa ili upisa djeteta, adaptacija djeteta je svakako jedna od stavki koja često bude najbitnija - dijete se navikne na učiteljice i drugare u jednom vrtiću, pa roditelji ne razmišljaju o promjeni vrtića nego pristaju na uslove i cijene koje vrtić određuje.
"Jasno je da zbog cijele trenutne situacije i velike potražnje, privatni vrtići više nemaju potrebu da se trude privući djecu i roditelje, već se vode principom 'uzmi ili ostavi'", kaže ogorčena majka.
Ovaj iznos trebao bi amortizirati poskupljenja i biti podrška roditeljima čija djeca idu u privatne vrtiće. Koncept sufinansiranja boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama uveden je 2022. godine, do tada je subvencija odobravana samo djeci koja su bila na listi čekanja u JU Djeca Sarajeva.
Ovaj iznos povećanja trebao bi amortizirati poskupljenja i biti podrška roditeljima čija djeca idu u privatne vrtiće i on se isplaćuje za 11 mjeseci, a ne cijelu godinu, tačnije u augustu mjesecu nema subvencija pa roditelji moraju uplatiti cijeli iznos.
Koncept sufinansiranja boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama uveden je 2022. godine, do tada je subvencija odobravana samo djeci koja su bila na listi čekanja u JU Djeca Sarajeva.
Izleti sve skuplji
Majka dvoje djece koja pohađaju privatnu predškolsku ustanovu koja je uključena u EMIS program i obuhvaćena subvencijama Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo za Bloomberg Adriju je također kazala kako su dobili obavijest da od 1. septembra vrtić ide u novo povećanje za boravak djece.
"Subvencija pokriva 11 mjeseci godišnje, s tim da se za august plaća puni iznos boravka jer Ministarstvo ne subvencionira jedan mjesec, što je jasno definirano i ugovorom s vrtićem. Naša djeca su krenula u vrtić u martu 2023. godine, kada je cijena cjelodnevnog boravka iznosila 180,00 KM po djetetu. Trenutna cijena iznosi 250,00 KM, što predstavlja znatno povećanje u relativno kratkom periodu. Povećanja cijena nisu bila adekvatno objašnjena roditeljima – obično bismo informaciju dobili putem obavještenja zalijepljenog na vratima vrtića ili putem fotografije istog tog obavještenja objavljene na Viber kanalu vrtića", kazala je.
Depositphotos
Pojasnila je da su se povećanja uglavnom dešavala u razmacima od šest mjeseci, a iznosi su rasli u rasponu od minimalno 20 KM do maksimalno 35 KM po djetetu. Na njihove upite, koje su najčešće upućivali odgajateljicama (jer su one prve osobe koje susreću prilikom dolaska u vrtić), odgovori su bili usmeni i često uopćeni, a najčešći razlozi bili su da do sada cijene nisu bile povećavane i da su zbog porasta cijena hrane i režija morali podići cijenu svojih usluga, što je, prema njima, logično.
Dodatne vrtićke usluge također su poskupjele. Pojedini vrtići uvode i upisnine u iznosu od 50 do 150 KM, koje se plaćaju početkom školske godine, a od tih sredstava će se finansirati nabavka materijala za rad djece.
"Ono što smo mi primijetili jeste znatan porast cijena izleta u posljednjih šest mjeseci. Dok su ranije cijene izleta bile simbolične, između 7 i 8 KM, sada se kreću od 15, 17 pa i do 25 KM. U nekim mjesecima organiziraju se i do četiri takve aktivnosti. Na roditeljskim sastancima smo pokušali ukazati na potrebu za većom transparentnošću, da nam se jasno predstave razlozi za povećanje cijena te da dobijemo analizu i obrazloženje troškova", govori mama.
Kao primjer je navela da ulaznica za kino košta četiri KM, dok se za zajednički odlazak u kino (koji se često organizira u općinskoj sali, koja je besplatna za korištenje) naplaćuje i do 18 KM. Sve ovo izaziva nezadovoljstvo među roditeljima i stvara osjećaj netransparentnosti u radu ustanova.
Roditelji, iako svjesni mnogobrojnih poskupljenja, shvataju stanje, ali isto tako nemaju puno mogućnost da utječu na finansijske odluke uprave vrtića.
Svakodnevica roditelja već je ispunjena organizacijom kompletne životne dinamike porodice od poslovnih obaveza, kućnih zadataka, do brige o djeci. U takvim okolnostima, često ostaju vjerni istom vrtiću isključivo iz praktičnih razloga. Poseban izazov predstavlja situacija kada imate dvoje ili više djece u istom vrtiću. Logistički, emocionalno i vremenski – prebacivanje djeteta u drugu ustanovu često nije realna opcija.
Sufinansiranje Ministarstva za 2025/2026. godinu će se vršiti u periodu od 1. septembra 2025. do 30. augusta 2026. godine.
Broj djece obuhvaćene programom kontinuirano raste iz godine u godinu, kako su najavili, očekuje se da će broj djece čiji se boravak sufinansira u predškolskim ustanovama dostići gotovo 7.000. Poređenja radi, u školskoj 2019/2020. godini programom subvencioniranja bilo je obuhvaćeno 400 djece.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...