Poreski obveznici koji doprinose plaćaju na godišnjem nivou, u 2025. godini će morati izdvojiti više novca s obzirom na to da je došlo do porasta prosječne plate u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH). S obzirom na to da je prosječna bruto plaća za period januar - septembar 2024. godine veća za 9,18 posto u odnosu na bruto plaću za isti period prošle godine, za rezultat će imati i povećanje troškova obaveznih doprinosa obrtnika za isti procenat.
Prosječna isplaćena mjesečna bruto plata po zaposlenom ostvarena u FBiH za period januar - septembar 2024. godine, iznosi 2.117 KM, dok je prosječna plata u periodu januar - septembar 2023. godine iznosila 1.939 KM.
U "Službenim novinama FBiH" broj 93/24 od 22. 11. 2024. godine, objavljen je podatak o prosječnoj bruto plaći po zaposlenom u FBiH. Pomenuta bruto plaća služit će kao osnov za obračun obaveznih doprinosa obrtnika za 2025. godinu.
Izmjena Zakona o doprinosima
Jasno je da, ako Vlada Federacije Bosne i Hercegovine do kraja ove godine ne izmijeni Zakon o doprinosima, tačnije član 8. Zakona, obrtnici će od naredne godine biti suočeni s dodatnim poreznim opterećenjem.
Kako stvari stoje, novi nameti su izvjesni jer je Zakon o porezu na dohodak zamijenjen Uredbom. Umjesto izmjene Zakona o porezu na dohodak, Vlada je pristupila donošenju Uredbe, kojom će se dati mogućnost poslodavcima da ponovo isplate neoporezive pomoći svojim radnicima u 2025.
Ono što je sigurno jeste novi udar na obrtnike i dodatna izdvajanja.
Poslodavci i "propisane" obaveze
Denis Zukić, izvršni direktor FEB-a, za Bloomberg Adriju je kazao da će u nerednom periodu biti zanimljivo ispratiti kako će poslodavci reagirati na propisane obavezne iznose toplog obroka i prijevoza, koji će se po osnovu donesene Uredbe morati isplatiti radnicima.
"Trenutno se čeka mišljenje i stav pravnika o tome da li Vlada može Uredbom propisati minimalne iznose toplog obroka i prijevoza koje je poslodavac obavezan isplatiti radnicima ili to ipak treba biti predmet kolektivnih ugovora", kazao je Zukić.
Obrtnik kao slobodno zanimanje u FBiH, s obzirom na to da je došlo do porasta prosječne plate, za narednu godinu će biti primoran na mjesečnom nivou plaćati doprinose u iznosu od 966,41 KM, što je za 81,26 KM više nego za tekući mjesec ove godine.
Kada se pogledaju podaci na nivou godine, riječ je o povećanju troškova doprinosa u iznosu od 975,00 KM.
U slobodna zanimanja ubrajamo djelatnosti zdravstvenih radnika, veterinara, advokata, notara, revizora, poreznih savjetnika, samostalnih računovođa, inženjera, arhitekata, prevoditelja, turističkih vodiča i drugih sličnih djelatnosti.
Također i ostali obrtnici će morati u narednoj godini izdvojiti više novca za doprinose.
Obrtnici koji dohodak utvrđuju na osnovu poslovnih knjiga, plaćat će 48,00 KM više doprinosa na mjesečnom nivou, obrt kao paušalno oporezivanje 40,63 KM više, niskoakumulacijske djelatnosti i esnafske djelatnosti 18,47 KM više, taksi djelatnost 18,47 KM više, trgovac pojedinac 21,42 KM više.
Federalni ministar finansija shodno Zakonu o doprinosima do 31. decembra ove godine će za sljedeću kalendarsku godinu objaviti iznose osnovica za obračun doprinosa poduzetnika u mjesečnom iznosu, koje su propisane kao množenik prosječne plate isplaćene po jednom zaposleniku u Federaciji BiH u periodu januar - septembar tekuće godine i propisanih koeficijenata u zavisnosti od osnova obavljanja samostalne djelatnosti.
Uredba Vlade
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine ponovo je donijela uredbu kojom se uređuje pravo na isplatu pomoći zaposlenicima s ciljem ublažavanja ekonomskih posljedica povećanih troškova života.
Uredba, koja stupa na snagu 1. januara 2025. godine, obavezuje poslodavce na isplatu finansijske pomoći zaposlenicima, pod jasno definiranim uslovima.
Prema odredbama uredbe, pravo na pomoć imaju svi zaposlenici u radnom odnosu u skladu s važećim zakonima o radu. Poslodavci su dužni ispuniti osnovne obaveze, poput redovne isplate plata, uplate doprinosa i podmirivanja poreznih obaveza, kako bi omogućili svojim zaposlenicima ostvarivanje prava na pomoć.
Iznosi pomoći definirani su na sljedeći način 200 KM mjesečno za zaposlenike s najnižim plaćama i 150 KM mjesečno za ostale zaposlenike.
Poslodavci koji u januaru 2025. povećaju najnižu plaću za najmanje 15 posto imaju pravo na uvećanu pomoć, koja iznosi 400 KM mjesečno po zaposleniku. Ukupan iznos godišnje pomoći po zaposleniku, međutim, ne smije premašiti 4.800 KM.
Osnovna plaća zaposlenika ne smije biti smanjena radi primjene uredbe, a ukupna primanja, uključujući platu, naknade i pomoć, moraju iznositi najmanje 1.200 KM počevši od januara 2025.