Ukupan promet na tržištu nepokretnosti u Republici Srpskoj u prvoj polovini ove godine iznosio je više od 560 miliona maraka, od čega je pojedinačni promet veći od 10 miliona zabilježen u 12 gradova i opština.
Prednjači Banjaluka, gdje je prometovano 2.935 nekretnina vrijednosti 155 miliona KM, a slijede Bijeljina (vrijednost nekretnina 63 miliona), Doboj (53 miliona) i Trebinje (37 miliona).
Banjaluka trenutno ima više od 80 aktivnih gradilišta, a očekuje se da će taj trend nastaviti i u budućnosti zbog velike potražnje. Prema riječima Dragana Milanovića, predsjednika Udruženja posrednika u prometu nekretnina RS, tržište je stabilno, cijene su stabilne, a kontinuitet gradnje je rezultat neprestane potražnje.
"Može se reći da je tržište u Banjaluci stabilno, dosta se gradi, dosta je građevinskih dozvola izdato, cijene su stabilne. Za naredni period se očekuje kontinuitet gradnje, a sve to je rezultat potražnje. Sve dok ima potražnje, gradiće se, a dok ima ima potražnje cijene neće padati", kazao je nedavno Milanović.
Najveći rast u vrijednosti ukupno prometovanih nekretnina u prvoj polovini ove godine u odnosu na isti period lani zabilježen je u Istočnoj Ilidži (118,8 odsto), u Palama (87,5 odsto) i u Kozarskoj Dubici (76,9 odsto).
U Republičkoj upravi za geodetske i imovinskopravne poslove (RUGIPP) kažu da je, poredeći s prvim polugodištem 2023. godine, u Banjaluci zabilježen pad prometa nepokretnosti u iznosu od 9,8 miliona KM, dok su značajni padovi evidentiranog prometa zabilježeni i u Bijeljini (20,6 miliona KM), Istočnom Novom Sarajevu i Prijedoru (11 miliona KM).
"U Doboju je zabilježen značajan rast evidentiranog prometa u iznosu od 18,4 miliona KM, dok u Trebinju nije bilo značajnijeg odstupanja u odnosu na prvo polugodište prošle godine", navode u RUGIPP-u.
Aktivnosti na tržištu nepokretnosti u prvom polugodištu ove godine nisu evidentirane u Berkovićima, Istočnom Drvaru, Istočnom Mostaru, Jezeru, Kalinoviku, Kupresu i Petrovcu.
U katastarskim evidencijama RUGIPP-a od početka januara do kraja juna ove godine registrovana su ukupno 8.654 kupoprodajna ugovora, u kojima je prometovano 17.926 nepokretnosti.
"Ostvarena suma cijena (novčana vrijednost) u datim ugovorima iznosi 562.468.965 KM te je za oko 35 miliona KM manja od ukupnog zbira cijena nepokretnosti registrovanih u istom periodu 2023. godine", pojašnjavaju u RUGIPP-u.
Tako je obim tržišta nepokretnosti smanjen za oko 16 odsto, a suma cijena smanjena je za oko šest odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Najviše se prometovalo poljoprivredno zemljište u odnosu na ukupan broj prometovanih nepokretnosti, za razliku od istog perioda prošle godine, kada se najviše prometovalo građevinsko zemljište.
Potražnja za stanovima održava rast gradnje i cijene nekretnina u BiH
Građevinski sektor u Bosni i Hercegovini bilježi stabilan rast, podstaknut povećanom tražnjom za stanovima u ključnim gradovima poput Sarajeva, Banjaluke i Mostara. Iako se broj završenih stanova povećava, tržište se suočava s raznim izazovima, što utiče na tempo gradnje i održava visoke cijene nekretnina, pokazala je ranija analiza Bloomberg Adrije.
U prvih šest mjeseci 2024. godine broj završenih stanova u BiH dostigao je 1.170, što predstavlja rast od 16,2 odsto u odnosu na isti period 2023. godine. Istovremeno, broj nezavršenih stanova na kraju drugog kvartala 2024. godine iznosio je 5.775, bilježeći povećanje od 18,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Samo u drugom kvartalu 2024. godine završeno je 535 stanova, što je nominalni rast od 38,6 odsto u odnosu na isti period 2023. godine.
Ono što će predstavljati problem u narednom periodu, prema riječima Ivana Odrčića, voditelja analize makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije, jeste što će se građevinska aktivnost usmjeriti na infrastrukturne projekte.
"U narednom razdoblju očekujemo veći fokus na infrastrukturne radove i to jednostavno iz razloga što BiH ima vrlo veliki potencijal u ovom segmentu, prije svega energetskom sektoru i prometnoj povezanosti. To znači da će se jedan dio građevinske aktivnosti pomaknuti sa stanogradnje u niskogradnju", ističe Odrčić.