Na Bledu u Sloveniji, pod nazivom "Svijet paralelnih stvarnosti", održao se 19. po redu Bledski strateški forum, na kojem su učestvovali regionalni lideri, predstavnici Evropske unije i Ujedinjenih naroda, te brojni drugi zvaničnici i stručnjaci.
Iz godine u godinu primjetno je da predstavnici Bosne i Hercegovine bivaju slabo zastupljeni. Ovogodišnji glavni panel premijera bio je također bez predstavnika iz naše zemlje. Kada govorimo o ovogodišnjem forumu, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković bio je jedini zvanični predstavnik naše zemlje koji je bio pozvan da učestvuje u njegovom radu.
Profesor međunarodnih odnosa i politički analitičar Adnan Huskić za Bloomberg Adriju je kazao da bi razloge za ovako mali broj predstavnika na forumu, koji je bitan za regiju, trebalo tražiti u samom interesu organizatora i trenutnim dešavanjima u zemljama regije, ali i svijeta, čiji je utjecaj neizbježan na sve.
"Ono što mene posebno zabrinjava i upada mi u oči jeste što nema nijednog predstavnika civilnog društva iz BiH, a da ne govorim da među nekih dvadesetak učesnika tzv. Young Bleda opet nema nijednog našeg predstavnika. Bilo bi lijepo znati zašto je to tako?", govori Huskić.
BiH opredijeljena za snažnu regionalnu saradnju
Prema mišljenju Huskića ovakvi forumi, iako se često govori o tome da su lišeni suštine i da ih je previše, jako dobra stvar. Socijalizacija političkih elita u regiji i EU je nužna za bolje odnose među zemljama.
"Opet kažem, kritika je počesto da se efekti toga ne vide, ali treba biti svjestan da su dosezi ovakvih skupova ograničeni, ali da je bolje da ih ima nego da ih nema", govori Huskić.
Stručnjaci smatraju da je na ovakvim događajima bitno imati predstavnika koji poznaje politiku u zemlji, a isto tako je veoma bitno da se pored političkih predstavnika čuje i glas predstavnika civilnog društva, ali i mladih. To su ciljne grupe uspješnog društva, a glas svih strana daje pravu sliku stanja neke zemlje.
Fokus ovogodišnjeg foruma bio je upravo i na mladima, jer kako kažu organizatori, cilj je da mladi dobiju veću ulogu u kreiranju politike te da se uvedu novi inovativni programi i rješenja.
U okviru glavnog događaja završen je i Strateški forum za mlade, koji je okupio predstavnike iz cijeloga svijeta. Njihov fokus je bio na razlozima postojanja različitih stvarnosti i mogućnosti da se one spoje.
Konaković je između ostaloga učestvovao na panel diskusiji pod nazivom "EU poslije izbora - djelovanje ili pasivnost" zajedno s državnim sekretarima za evropske poslove iz Slovenije i Slovačke. Istakao je da je neophodan zajednički rad zemalja EU, Zapadnog Balkana i ostalih na osnaživanju demokratskih principa, kako bi osigurali rješavanje nesuglasica putem dijaloga i zakonskih mehanizama, a ne putem sile i pritisaka.
Dodao je da je regija zapadnog Balkana i dalje pod malignim utjecajem koji teži destabilizaciji susjedstva Evropske unije, što može dovesti do usporavanja procesa proširenja, te se stoga moraju ojačati napori za jačanje državnih institucija putem povećane transparentnosti i demokratičnosti.
Konaković je rekao da se nada da i u novoj strukturi Evropskog parlamenta i Evropske komisije postoji snažno opredjeljenje za integraciju zemalja koje žele uključenje u EU, da će se zalagati za "zajedničku budućnost".
Pozvao je na razmatranje važećeg mehanizma i metodologije proširenja EU kako bi se uzele u obzir izmijenjene okolnosti, a sa ciljem ostvarivanja efikasnog procesa proširenja. Ministar je naglasio da se proširenjem EU ostvaruju ekonomski interesi BiH, ali i EU te da je to u interesu cijele Evrope.
Ministar je kazao da Bosna i Hercegovina ostaje opredijeljena za snažnu regionalnu saradnju zemalja zapadnog Balkana, te naglasio dosadašnju potpunu usaglašenost BiH u zajedničkoj inozemnoj i sigurnosnoj politici EU uz opredjeljenje Bosne i Hercegovine da tako nastavi u narednom periodu.
Rješavanje regionalnih izazova
Tokom trajanja Bledskog strateškog foruma Konaković se susreo s državnim ministrom Ujedinjenog Kraljevstva, Velike Britanije i Sjeverne Irske za Evropu i Sjevernu Ameriku Stephenom Doughtyjem.
Zahvalio se Ujedinjenom Kraljevstvu na snažnoj podršci suverenitetu Bosne i Hercegovine i angažiranoj ulozi na rješavanju regionalnih izazova. Osvrnuo se na aktuelna politička, sigurnosna i druga pitanja u BiH i regiji, te naglasio zahvalnost i važnost rasprave o stanju u Bosni i Hercegovini i regiji koja je vođena u Parlamentu Velike Britanije, posebno u kontekstu izvještaja Odbora Doma lordova za međunarodne odnose i odbranu.
Ministri su razgovarali o planovima i nastavku bilateralne saradnje Bosne i Hercegovine i UK fokusirane na različite oblike razvojne pomoći kroz projekte usmjerene na jačanje vladavine prava, demokratije i zaštite temeljnih ljudskih prava, obrazovanja, zapošljavanja, socijalne politike i sl.
Devetnaesta po redu konferencija na slovenskom jezeru, kao i svake godine, okupila je niz političkih, ekonomskih i znanstvenih čelnika te niz intelektualaca.
Integracija Zapadnog Balkana ključna za EU
Ovogodišnjem forumu prisustvovali su i premijeri zemalja regije - Hrvatske, Slovenije, Albanije i Srbije Andrej Plenković, Robert Golob, Edi Rama i Miloš Vučević, koji su učestvovali na panelu o temi "Svijet paralelnih stvarnosti", pod moderiranjem slavnog novinara Alija Aslana.
Na forumu je bila i predsjednica Evropske komisije koja se obratila na ceremoniji otvaranja Ursula von der Leyen, pored nje prisutnima se obratila i slovenska šefica diplomatije Tanja Fajon i predsjednica Nataša Pirc Musar, a videoporukom i glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres.
Otvarajući Bledski strateški forum, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen poručila je da je integracija Zapadnog Balkana ključna za EU.
Von der Leyen je istakla da želi jaku Evropu, uključujući Ukrajinu i zemlje Zapadnog Balkana u njoj.
"Lideri zemalja Zapadnog Balkana, treba da budete ponosni. Želimo da naši partneri sa Zapadnog Balkana budu dio Evropske unije. Želim da se naš rad ubrza. Ispišimo historiju zajedno", navela je Von der Leyen u svom obraćanju.
Bh. predstavnik je, osvrćući se na govor Von der Leyen, kazao kako ona i dalje vrlo aktivno govori o proširenju, što je i bila tema panela na kojem je on imao izlaganje - da li će Evropa aktivno nastaviti proces proširenja ili se vraća u fazu "spavanja".
Naglašava da ne vidi lično drugu opciju za bilo kakav ekonomski oporavak osim integracije BiH u evropsko tržište. Istakao je da je osnaživanje naše ekonomije moguće samo u okviru evropskih integracija.
(Ne)djelovanje međunarodne zajednice
Na ovogodišnjem skupu su, između ostalih, govorili i slavni ruski šahist Gari Kasparov, kritičar Kremlja s hrvatskom putovnicom, ali i pripadnici umjerenijih političkih struja s palestinske i izraelske strane – Mustafa Barguti, čelnik Palestinske nacionalne inicijative koja se protivi duopolu Fataha i Hamasa, te Tzipi Livni, bivša izraelska potpredsjednica vlade i ministrica u nizu resora koja se zalaže za rješenje s dvije države.
"Ruska agresija na Ukrajinu i sukob na Bliskom istoku, oba s nezamislivim humanitarnim posljedicama, jasan su i katastrofalan podsjetnik na ono što se događa kad međunarodna zajednica ne djeluje i zadrži nužnu odgovornost za globalnu stabilnost", navodilo se u najavi Foruma.
Ova konferencija svojevrsni je poziva na povratak multilateralnoj saradnji temeljenoj na zajedničkim principima demokratije, ljudskih prava i poretka utemeljenog na pravilima, no priznaje da ti principi danas možda nisu široko prihvaćeni.
Kako izbjeći dvostruka mjerila, a istodobno uzeti u obzir specifične situacije i kontekste? Kako možemo osigurati da se globalni problemi rješavaju ravnopravno u cijelom svijetu i da se ljudski život posvuda jednako cijeni? Moramo sačuvati ljudsko dostojanstvo i krenuti prema odgovornijoj politici, samo su neke od oko 30 tema i panela obrađivanih na ovogodišnjem skupu.
Na marginama ovog foruma održan je i veliki broj bilateralnih sastanaka.
Bledski strateški forum (BSF) vodeća je konferencija u srednjoj i jugoistočnoj Evropi. To je inkluzivna platforma na kojoj se susreću osobe iz područja diplomatije, politike, ekonomije, privatnog i javnog sektora te akademske zajednice kako bi raspravljali o ključnim izazovima 21. stoljeća. Bledski strateški forum se kontinuirano održava na Bledu od 2006. godine.
Svrha BSF-a je potaknuti učesnike na raspravu i razmjenu mišljenja te pronalaženje inovativnih rješenja za regionalne i globalne izazove.
Ova konferencija okuplja vodeće svjetske političare, stručnjake, diplomate, akademike i poslovne lidere radi diskusije o najvažnijim globalnim i regionalnim pitanjima.
Ključne teme obuhvataju međunarodnu sigurnost, ekonomski razvoj, održivost i ljudska prava, a forum funkcioniše kao značajna platforma za podsticanje dijaloga i pronalaženje rješenja za savremene izazove.
*Dopunjeno sa drugim dijelom izjave analitičara Huskića.