Banke u Federaciji Bosne i Hercegovine u prvoj polovini ove godine zabilježile su rast neto dobiti od 25,3 posto u poređenju s istim periodom prošle godine uglavnom zahvaljujući većim prihodima od kamata. U istom periodu zabilježen je rast kredita, ali i depozita u poređenju s istim periodom prošle godine.
Neto dobit bankarskog sektora u FBiH u prvoj polovini godine iznosila je 336,01 milion KM, što je za 67,8 miliona KM više u odnosu na isti period prošle godine.
Neto prihodi od kamata i slični prihodi po efektivnoj kamatnoj stopi iznosili su 442,8 miliona KM i za 3,4 posto su viši u poređenju s istim periodom prošle godine. Neto prihodi od naknada i provizija iznosili su 204,5 miliona KM, neto dobici od derivatnih finansijskih instrumenata iznosili su 66.000 KM, dok su neto pozitivne kursne razlike iznosile 27,5 miliona KM.
Ukupno plasirani krediti u prvih šest mjeseci iznosili su 18,5 milijardi KM i za 8,5 posto su veći u poređenju s prvih šest mjeseci 2023. Skoro 50 posto od ukupno plasiranih kredita odnosi se na stanovništvo, dok se 43,8 posto odnosi na privatne kompanije te je uglavnom riječ o dugoročnim kreditima.
Depoziti su dostigli 24,7 milijardi KM i porasli su za 7,11 posto u odnosu na isti period prošle godine. Oko 74 posto od ukupnog broja depozita odnosi se na depozite stanovništva i privatnih kompanija. Depoziti su rasli kod većine sektora, izuzetak su vladine institucije i nebankarske finansijske institucije, gdje je zabilježen pad. Najveći udio u depozitima čine depoziti po viđenju i štednja.
Predsjednica Uprave UniCredit Bank Amina Mahmutović ranije je u intervjuu za Bloomberg Adriju kazala da nam, pored izazova na ekonomskom planu, podaci ukazuju na stabilnost i profitabilnost bankarskog sektora u Bosni i Hercegovini. Generalno gledano, profitabilnost banaka povećana je zahvaljujući većem kamatnom prihodu te smanjenju rezervacija za loše kredite i padu nivoa loših kredita.
Kada je riječ o kamatama, Mahmutović je kazala da s obzirom na to da tržište BiH nije ni zabilježilo značajan porast kamatnih stopa, kako je to bio slučaj sa zemljama u regionu, nije moguće očekivati značajan pad kamatnih stopa.
Pročitaj više: Bilans banaka u R. Srpskoj: Nova i NLB najviše zaradile, BPŠ u gubitku
Aktiva bh. finansijskog sektora veća je za 2,51 milijardu KM
Raste potražnja za kreditima, banke ublažile uslove za stanovništvo
Banke u regionu očekuju veću potražnju za kreditima do kraja godine
"Možemo pretpostaviti da će svaka promjena kamatnih stopa biti pažljivo razmotrena i implementirana s ciljem očuvanja stabilnosti i poticanja ekonomskog rasta, ali i da direktno ovisi o raznim faktorima, ekonomskim uslovima i tržišnim trendovima. Zasigurno je da će sve promjene koje budu išle u tom smjeru potaknuti potrošnju, ali i investicije, koje su ključne za daljnji razvoj i napredak", kazala je Mahmutović.
Istog mišljenja je i Amir Salkanović, predsjednik Uprave ProCredit Banke, koji je za Bloomberg Adriju kazao da tržište BiH, zbog niza faktora, ne prati direktno kretanja kamatnih stopa u Evropskoj uniji, pa ni u regionu.
''Na povećanje ili smanjenje kamatnih stopa na međunarodnim tržištima samo je dijelom osjetljivo i s određenim zakašnjenjem. Banke u BiH su u manjem omjeru primijenile povećanja kamatnih stopa prilikom skoka referentne stope EURIBOR, što je s druge strane pratilo i povećanja kamatnih stopa na depozite i izvore finansiranja'', pojasnio je Salkanović.
Dodao je da s obzirom na stabilnu likvidnost bankarskog tržišta, nivo ekonomske aktivnosti u zemlji i djelomične zakašnjele uticaje s međunarodnog tržišta, ne očekujemo značajnija pomjeranja prosječnih kamatnih stopa za privredu i stanovništvo na tržištu BiH u narednih godinu dana.
Depoziti u RS u padu
Ostvarena neto dobit banaka u Republici Srpskoj za period januar - jun iznosila je 127 miliona KM i za 35 posto je veća u odnosu na uporedni period u 2023. godini, što je posljedica rasta neto kamata i sličnih prihoda, kao i operativnih prihoda.
Ukupni bruto krediti iznose 6,2 milijarde KM i povećani su za 188 miliona KM ili tri posto u odnosu na kraj 2023. godine. Rast je zabilježen i u odnosu na prvi kvartal. Ukupni depoziti na nivou bankarskog sektora u RS-u iznose 7,8 milijardi KM i povećani su za 101 milion KM ili 1,3 posto u odnosu na kraj 2023. godine. Međutim, ako pogledamo koliki su depoziti bili na kraju prvog kvartala ove godine (osam milijardi i 22 miliona KM), zabilježen je njihov odliv u drugom kvartalu.