Dobit banaka u Federaciji Bosne i Hercegovine u prvoj polovini godine porasla je za 53,2 posto u poređenju s istim periodom prošle godine. Prema preliminarnim rezultatima Agencija za bankarstvo FBiH u prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isti period 2022. godine prihodi su porasli za 7,8 posto, dok su rashodi smanjeni za 1,4 posto. U posmatranom periodu najviše su porasli prihodi od kredita i poslova lizinga, te prihodi od kamatonosnih računa depozita kod depozitnih institucija.
Neto dobit banaka u FBiH u prvoj polovini ove godine iznosila je 268,1 milion KM, dok je u prvoj polovini 2022. iznosila 175,1 milion KM.
Pročitaj više: Banke u RS zaradile 94,1 milion KM, prihodi od kamata porasli za 22 posto
Neto prihod od kamata u razdoblju januar-juni iznosio je 385,4 miliona KM, što je za 12,1 posto više u odnosu na prvo polugodište 2022. godine. Operativni prihodi iznosili su 311,4 miliona KM, te su za 9,1 milion KM veće u odnosu na isti period prošle godine.
Ukupni rashodi iznosili su 462,9 miliona KM i za 6,5 miliona KM su manji u odnosu na prvih šest mjeseci 2022. Ukupni rashodi po kamatama iznosili su 42,5 miliona KM, dok su ukupni nekamatni rashodi iznosili 420,5 miliona KM.
Depoziti su krajem prvog polugodišta iznosili 23,1 milijardu KM, dok su krajem prošle godine iznosili 21,6 milijardi KM. Primjetan je rast depozita privatni preduzeća, stanovništva i neprofitnih organizacija. U strukturi depozita, najveći udio od 49,1 posto imaju depoziti stanovništva. Od ukupnog iznosa depozita, 74,2 posto su depoziti po viđenju i štednja.
Ukupni plasirani krediti na kraju juna su iznosili 17,1 milijardu KM, a 91,7 posto je plasirano stanovništvu i privatnim kompanijama.
U prvoj polovini godine zabilježen je i rast prosječnih ponderisanih kamatnih stopa na kredite i depozite.
Agencije za bankarstvo iz oba entiteta djelovale su sinhronizovano i donijele su usaglašene mjere za tržište BiH s ciljem ograničavanja rasta kamata.
Pročitaj više: Uvodi se referentna stopa prosječnog troška finansiranja banaka u BiH
U emisiji Start Bloomberg Adrije, predsjednik Uprave ASA Banke Samir Mustafić kazao je da je nedavna inicijativa bankarskih regulatora u BiH da se uvede referentna kamatna stopa općenito ispravna i korisna.
"Naša tržišta su manje povezana s Evropskom centralnom bankom i referentnim kamatnim stopama Evropske unije. Sada pratimo prosječne cijene depozita kod nas", dodao je. "Ovo odražava ponudu i potražnju novčane mase na našem tržištu."
Pročitaj više: Dobit ASA Banke od 25 milijuna KM, porasli prihodi od kamata
Dobit Intesa Sanpaolo Banke veća za četiri miliona KM
Mustafić smatra da su se regulatori trudili i uspjeli pronaći referentnu tačku ili mjernu jedinicu na koju bi se tržište moglo osloniti i prilagoditi svoje aktivne kamatne stope, posebno u kontekstu cijena pasivnih kamatnih stopa. "Sigurno će biti potrebno još vremena da ova inicijativa u potpunosti zaživi, ali smatram da je ovo bila jedina ispravna akcija koju je bilo moguće poduzeti", zaključio je.
Ukupna aktiva 14 banaka u FBiH na kraju juna porasla je na 27,9 milijardi KM, dok je na kraju 2022. iznosila 27,2 milijarde KM.