Transparency International u BiH (TI BiH) je u posljednjih mjesec dana podnio nadležnim institucijama 50 prijava zbog nepravilnosti u predizbornom periodu, od kojih se većina odnosi na zloupotrebu javnih resursa i preuranjenu kampanju.
Kako je navedeno, do sada je strankama i kandidatima izrečeno 11 sankcija u iznosu od 43.000 KM, uglavnom zbog preuranjene kampanje. Međutim, tempiranje i otvaranje javnih radova pred izbore te podjela jednokratnih novčanih pomoći građanima i dalje su dominantni oblici ponašanja javnih funkcionera u predizbornom periodu, dok izmjene Izbornog zakona koje je nametnuo OHR nisu dale očekivane rezultate.
TI BiH navodi da su svi nivoi vlasti kroz jednokratne pomoći građanima u proteklih mjesec dana podijelili više od 29 miliona KM različitim kategorijama stanovništva. Također, TI BiH je objavio interaktivnu mapu koja prikazuje 350 primjera predizbornih radova koji su započeti ili završeni u proteklih mjesec dana, ukupne vrijednosti od 139 miliona KM.
Čitaj više
Rast prijava korupcije u bh. državnoj upravi u 2024. godini
Broj predmeta vezanih za državnu upravu porastao je za 26 posto.
19.07.2024
Reformski zakoni usvojeni kroz EU integracije nisu dali rezultate
Fokus reformi stavljen samo na državni nivo.
23.07.2024
Centralna izborna komisija (CIK) je do sada izrekla samo dvije sankcije za zloupotrebu javnih resursa, vezane za nezakonito korištenje sredstava komunikacije. Međutim, prema odredbi koja zabranjuje indirektnu kupovinu glasova kroz jednokratne novčane ili nenovčane pomoći građanima, još niko nije sankcionisan.
"Razlog je taj što CIK sve isplate iz budžeta za koje vlasti tvrde da su planirane jer su isplaćene iz budžetskih stavki, smatra 'redovnim subvencijama' i u tome ne vidi ništa sporno bez obzira na to što to nisu redovna mjesečna ili godišnja davanja nego jednokratna davanja najčešće od 50 ili 100 KM tempirana pred izbore. Zbog toga su odbačene brojne prijave TI BIH za zloupotrebu javnih resursa, iako su CIK-u dostavljeni jasni dokazi da se radi o davanjima koja su tempirana pred ove izbore i nisu ranije isplaćivana", kazala je Ivana Korajlić, izvršna direktorica TI BiH.
Primjeri zloupotrebe
TI BiH je zabilježio brojne primjere zloupotrebe javnih resursa, uključujući isplate jednokratnih pomoći socijalnim kategorijama, organizovanje besplatnih izleta za penzionere te podjelu kartica za besplatan prijevoz penzionerima.
Sankcije su izrečene protiv SDA, Naše stranke, SDP-a i SNSD-a, ali samo zbog preuranjene kampanje, dok je malo vjerovatno da će iko biti sankcionisan za zloupotrebu resursa.
Još se čeka odluka po prijavi protiv načelnika Lukavca, koji je pred ove izbore prvi put uveo jednokratnu pomoć boračkim kategorijama od 100 KM. Gradovi Ljubuški i Tomislavgrad uvode jednokratna davanja za učenike od po 200 KM. Funkcionerska kampanja se nastavlja, a od 161 događaja javnih institucija ili ustanova koje su pratili posmatrači TI BiH, na preko 73 posto prisutni su bili kandidati na lokalnim izborima, dok su na 16 posto događaja iznošene političke poruke, što je zakonom zabranjeno.
Zabilježeno je i 18 primjera zloupotrebe djece u političke svrhe, a u jednoj od odluka CIK-a odbačena je prijava TI BiH protiv SNSD-a u Prnjavoru uz tvrdnju da na materijalima koji su dijeljeni u prostorijama Udruženja djece s posebnim potrebama nema stranačkih obilježja, iako su ona jasno vidljiva na fotografijama.
TI BiH je zabilježio 12 primjera plaćenog oglašavanja institucija koje promovišu kandidate, te korištenje sredstava komunikacije za izbornu kampanju. Evidentiran je i 21 primjer omogućavanja posebnih pogodnosti građanima, uključujući besplatne javne usluge, preglede, koncerte i putovanja.
Na osnovu prijave TI BiH, CIK je izrekao sankciju protiv Ujedinjene Srpske jer je odbornica ove stranke organizovala besplatne preglede uz isticanje logotipa političke partije. Dva slučaja prijavljena su Regulatornoj agenciji za komunikacije i Vijeću za štampu zbog objavljivanja predizbornih anketa koje ne sadrže relevantne podatke i pravljenja uličnih anketa koje se predstavljaju kao reprezentativan stav birača o kandidatima, što je zakonom zabranjeno.
Proces ukazivanja
TI BiH već dugo ukazuje na zloupotrebe javnih resursa koje daju neprimjerenu prednost pojedinim kandidatima na izborima. Posljednje izmjene zakona koje je nametnuo visoki predstavnik uključuju nove odredbe o ponašanju stranaka i funkcionera u predizbornom periodu i zloupotrebi javnih resursa.
Međutim, zbog različitih tumačenja tih odredbi i nespremnosti da se sankcionišu ove pojave, zloupotreba resursa i dalje ostaje dominantno obilježje kampanje.
TI BiH poziva građane da se uključe i putem aplikacije Reflektor prijave slučajeve kršenja izbornog zakona ili zloupotrebe javnih resursa u kampanji.