Poreska uprava Republike Srpske za sedam mjeseci ove godine prikupila 2,373 milijarde KM javnih prihoda. Naplata javnih prihoda za sedam mjeseci 2024. veća je za skoro 300 miliona KM, odnosno 14 posto više u odnosu na isti period 2023. godine, dok u odnosu na isti period 2022. godine taj rast iznosi čak 585 miliona KM, odnosno 33 posto.
Iz Poreske kažu da su ovako dobri rezultati u naplati javnih prihoda rezultat ne samo rada Poreske uprave Republike Srpske, nego i povećanja stepena odgovornosti poreskih obveznika kada je riječ o izvršavanju obaveza i, uopće, povećanju svijesti građana o plaćanju poreza.
"Ovi podaci pokazuju da su u Republici Srpskoj nastavljena pozitivna kretanja ukupnog poslovnog ambijenta, te da Poreska uprava pravovremeno provodi aktivnosti na redovnoj naplati, a što se direktno oslikava i na konačno stanje na računu javnih prihoda Republike Srpske", kazali su iz Poreske.
Sve kategorije javnih prihoda u nadležnosti Poreske uprave bilježe rast u odnosu na isti period prošle godine.
Podaci pokazuju da su doprinosi, koji čine 60 posto ukupno prikupljenih prihoda, u 2024. godini veći za 156 miliona KM nego u istom periodu prethodne godine. Direktni porezi, od čega najveći dio čine porez na dobit i porez na dohodak, za prvih sedam mjeseci 2024. godine iznose 115 miliona KM. Kod ostalih javnih prihoda naplata je veća za 16 miliona KM.
Poreska uprava Republike Srpske (PURS) je još u prvom kvartalu ove godine na račun javnih prihoda RS prikupila 1,048 milijardi maraka, što je za 123,6 miliona KM ili 13 posto više u odnosu na prva tri mjeseca prethodne godine.
Kada je riječ o julu ove godine, naplata je iznosila 336,8 miliona KM, što je za 44 miliona KM ili 15 posto više nego u istom mjesecu prošle godine, te je također zabilježen značajan rast naplate i kod direktnih poreza i doprinosa.
Sankcije i dugovanja
Bez obzira na konstantan priliv novca od javnih prihoda, nijedna banka u RS-u nije spremna dati kredit Vladi ovog entiteta. Priznao je to predsjednik RS-a Milorad Dodik, a sve to je posljedica američkih sankcija.
Pred RS je stotine miliona KM koje mora da vrati ove godine. Američke sankcije su na snazi, pa nema ni kredita. Iako Vlada negira da je došla do zida, predsjednik RS-a Milorad Dodik priznaje da nema nijedne banke u RS-u koja je spremna ili iz straha od Amerikanaca ne smije da sarađuje s Vladom RS-a. Kazao je i da je jedna zemlja izdvojila novac da pomogne, ali zbog blokade taj novac ne mogu doznačiti na račune.
"Ono što su oni pokvareno uradili jeste to da su posredstvom SWIFT-a nametnuli bankama obavezu da prate njihove sankcije, tako da banka ako hoće da koristi taj instrument međunarodnog plaćanja mora prihvatiti da će pratiti i američku politiku sankcionisanja", istakao je Dodik.
On je dodao da jedan centar moći u svijetu bez ikakvog suda i procesa presuđuje, zatvara radna mjesta, ljudima oduzima osnovna ljudska prava, a BiH je takva da se ne može zaštititi od toga.
"EU je ranije donijela propise kojima štiti svoje firme od takvih vrsta sankcija i nedosljednosti", napomenuo je Dodik.
Dodao je da se oni koji uvode sankcije nadaju da će Vlada RS ostati bez novca, ali da Republika Srpska ima međunarodne prijatelje koji su spremni da joj finansijski pomognu.
"Ali, zbog političke blokade sada se taj novac ne može doznačiti na naše račune", rekao je Dodik i napomenuo da je samo Republici Srpskoj onemogućen reprogram na bečkoj berzi.
Dodik je naglasio da, uprkos svim tim opstrukcijama, RS uspijeva izmirivati sve svoje obaveze, kao i da će se njene institucije nastaviti i u vanrednim, nekorektnim, antiustavnim, antidejtonskim i antidiplomatskim uslovima boriti za Republiku Srpsku.
Naveo je da su lažne i priče o finansijskoj situaciji u Republici Srpskoj, koja je zadužena tek 32 posto BDP-a, što je najniže u regiji.
Dodik je izjavio da će Republika Srpska opstati i da ima dovoljno sredstava da normalno funkcioniše i redovno izmiruje sve obaveze.
Dodik je poručio da Republika Srpska neće otići s ovih prostora niti nestati uprkos pritiscima.
"Možda se sada nalazim u jednom teškom trenutku, ali bit će isplaćene plate i penzije redovno. I prije desetog ćemo isplatiti i ovu penziju. Isplati ćemo i septembarsku prije desetog", rekao je Dodik u Derventi, prenosi Srna.
On je naveo da će institucije Republike Srpske učiniti sve da ovaj entitet nastavi funkcionisati.
Za nastalu situaciju Dodik krivi ambasadora SAD-a. U nizu ustaljenih uvreda i kritika, ide korak dalje: "Murphy predstavlja one koji su spremni da ubijaju. Američka politika nije bila baš ona koja nije tako rješavala u svijetu. Preostalo mu je još to da uradi i da negdje da nalog ili se saglasi s nekim njihovim službama".
Istovremeno, Ambasada SAD-a danima postavlja isto pitanje, Gdje je novac? Podsjećaju da su Dodikova porodica i njima bliske firme preko institucija RS-a dolazili do ugovora, tendera, povlaštenog tretmana i poticaja. Sudeći prema kontinuiranom pritisku, Amerika bi još jednom mogla odgovoriti sankcijama, kaže ekonomska ekspertica Svetlana Cenić, a prenosi Federalna televizija - "Ko će biti na listi? To će možda biti neko ko je potpisivao ovaj ugovor koji kriju s Kinezima - i ta firma je na OFAC-ovoj listi. Znači, može biti takvo nešto. A koje druge sankcije? Pa, nema većih sankcija ako ne mogu da se zaduže na inostranom tržištu".
Privredni ambijent najpovoljniji u regionu
Ministrica finansija Republike Srpske Zora Vidović kazala je prilikom predstavljanja okvirnog budžeta za naredne tri godine da je privredni ambijent Republike Srpske najpovoljniji je u regionu, te navela da su dokaz za to privrednici iz Evrope koji investiraju u Republiku Srpsku.
"Stavljanje kompanija na crnu listu OFAC-a nanosi štetu jer je 800 radnika ostalo bez posla. To je nezamislivo da ostavljate ljude bez sredstava i plate. Nalazit ćemo rješenja za te radnike. Pohvalno je što su se pojedini već javili da će pomoći kada je riječ o zbrinjavanju radnika", rekla je Vidović.
Kaže da su sa sankcionisam kompanijama ranije potpisani ugovori, ali i navodi da neće doći do zastoja ili problema u sistemu funkcionisanja, kao što je proces fiskalizacije u Republici Srpskoj.
"Riječ je o konzorciju od tri firme. Kase su osigurane i kupljene i taj posao će biti završen", uvjerava Vidović.
Poručuje da Republika Srpska ispunjava sve obaveze te da nije bilo kašnjenja kada je riječ o isplati duga te dodaje da je ove godine vraćeno 450 miliona KM više nego što se Republika Srpska zadužila.
"Plate, penzije, borački dodatak i socijalna davanja prioritetni su u budžetu i to se izvršava redovno i uredno. Nemamo problema", navela je Vidović.
Nova zaduženja
Kada je riječ o oglašavanju Američke ambasade o stanju finansija u Republici Srpskoj, Vidović ističe da je riječ o neistinitim i zlonamjernim objavama.
"Čudi me da jedna ambasada iznosi takve stvari. Pitati gdje je potrošen novac je smiješno. Naš budžet je na svim stranicama koje su dostupne javnosti. I prošle godine smo vratili više kredita nego što smo se zadužili", poručila je Vidović.
Podsjetila je da je Republika Srpska s Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) zaključila ugovor o kreditu od sedam miliona eura za potrebe rješavanja centralnog grijanja općine Pale, izjavila je Vidović.
"Ovaj kredit je vrlo povoljan na 15 godina, grejs period na tri godine, po sadašnjim vrijednostima euro LIBOR-a kamata je 4,59 posto. Očekujemo da će ta kamata padati s obzirom na to da euro LIBOR konstantno pada", objasnila je Vidović na konferenciji za novinare u Banjoj Luci.
Istakla da je ovaj projekt dobio i tri miliona eura granta.
Prema njenim riječima, dužnik će biti Općina Pale, a kredit se realizuje preko Republike Srpske jer se plasira od međunarodnih finansijskih institucija. "Općina Pale sada ima veoma značajnu poziciju s obzirom na razvoj turizma na Jahorini", zaključila je Vidović.