Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić i gradonačelnik Mostara Mario Kordić potpisali su ugovor za izgradnju fotonaponske elektrane MO "Solar". Ovaj projekt od 50 megavata smanjit će troškove energije i otvoriti nove ekonomske prilike za grad.
Lakić je kazao kako energijska efikasnost predstavlja primarnu mjeru za postizanje ciljeva održivog razvoja, donoseći niz korisnih efekata poput smanjenja potrošnje energenata, povećanja energijske sigurnosti, očuvanja resursa te smanjenja računa za energente.
"Sve navedeno predstavlja benefit za ekonomiju, okoliš i društvo u cjelini", kazao je Lakić, dodavši da je Grad Mostar prepoznao potencijal iskoristivosti fotonaponske elektrane.
Čitaj više
Ulaganja u solarnu energiju viša nego u sve druge izvore električne energije zajedno
Ove godine bi trebala dosegnuti pola triliona dolara.
06.06.2024
Kakvi su potencijali sunca i vjetra u Adrija regiji
Veličina pojedinačnih solarnih projekata se postepeno povećava.
05.06.2024
Realizacija usporila, ali kompanije sve zainteresovanije za solare
O stanju u solarnoj industriji za Bloomberg Adriju govori Nikola Maksimčuk, direktor prodaje u Telemax Banja Luka.
23.04.2024
Koliki je značaj solarne energije na putu ka karbonskoj neutralnosti
Balkan Solar Summit u Banjaluci okuplja oko 450 učesnika.
08.02.2024
Gradonačelnik Kordić je potvrdio tu izjavu, navodeći da je Grad Mostar u ovom projektu vidio ekonomsku i razvojnu šansu.
"Pokrenuli smo projekt od 50 megavata gradskog solara koji bi trebao biti ozbiljan izvor novih prihoda u budžet grada, na temelju analize potencijala u odnosu na broj sunčanih sati i promjene u cijenama električne energije na globalnom nivou", kazao je Kordić.
Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije započelo je aktivnosti na promociji korištenja energije iz obnovljivih izvora i unapređenju energijske efikasnosti u Federaciji BiH.
"Ovim aktivnostima nastojimo sveobuhvatno urediti različite vidove podsticanja građana na korištenje obnovljivih izvora energije, ali i snažniju implementaciju mjera energijske efikasnosti u raznim sektorima, industriji, uslugama, zgradarstvu, grijanju i hlađenju. Nastojimo olakšati investiranje u energetski sektor i pružiti šansu razvoju našeg društva", pojasnio je Lakić, saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
Situacija u BiH
Zbog niske otkupne cijene električne energije i ograničenih prijenosnih kapaciteta, interes za izgradnju solarnih elektrana opada, dok raste potražnja za proizvodnjom električne energije za vlastite potrebe. Mehanizam za granično prilagođavanje ugljika (CBAM), koji od 2026. uvodi naknadu za emisije ugljika na proizvode uvezene u EU, značajno će utjecati na energetski sektor u BiH. U cilju ublažavanja negativnih učinaka CBAM-a, BiH planira uspostavu Sistema trgovanja emisijama (ETS) do 2026. godine kako bi podržala prelazak na obnovljive izvore energije i smanjila emisiju CO2.
Nije tajna da zemlje Adria regije imaju značajan geolokacijski potencijal za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.
"Međutim, Adria regija se i dalje znatno oslanja na korištenje fosilnih goriva u proizvodnji električne energije, što je posebno izraženo u Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini (BiH). U ovim zemljama udio fosilnih goriva prelazi 60 posto", ranije je navela Jelena Zindović, analitičarka Bloomberg Adrije.