Električna energija, proizvedena uz očuvanje životne sredine, preduslov je razvoja zemlje, poruka je poslata uoči otvaranja dvodnevnog Balkan Solar Summita koji se održava u Banjaluci.
Samit okuplja oko 450 učesnika iz Bosne i Hercegovine (BiH), regije, Evrope i svijeta i kroz osam panela i više predavanja biće diskutovano o ulozi i značaju solarne energije na putu ka karbonskoj neutralnosti, o trenutnom stanju obnovljivih izvora energije u BiH, tržištu električne energije, regulativama, obavezama iz ugovora s Energetskom zajednicom...
Višković: Energija nam treba, ali ne ako ćemo zagaditi životnu sredinu
Republika Srpska je trasirala pravac i ide ka dekarbonizaciji, poručio je predsjednik Vlade RS Radovan Višković, ali i dodao da ima dosta nedoumica i pitanja, posebno u oblasti solarne energije.
"Očekujem da samit da odgovore na sve nedoumice, da stručnjaci razjasne sve u vezi s proizvodnjom, distribucijom, prodajom, zelenim pasošima... U ovom momentu Vlada je dodijelila koncesije za oko 1.150 MWh u solarnoj energiji i na dobrom smo putu da za mega projekte, kao što je u Nevesinju, od skoro 500 MWh, za manje od mjesec dana izdamo građevinske dozvole", istakao je Višković.
Nažalost, dodao je, do sada RS svega 1,5 odsto proizvodnje električne energije ima iz solarnih izvora. "Očekujemo vrlo brzo da dva kapaciteta od oko 80 MWh budu na mreži i onda će taj procenat da bude 3,3 odsto u 2024. godini. Akcenat je na očuvanju životne sredine, onda je energija preduslov razvoja. Energija nam treba, ali ne ako ćemo zagaditi životnu sredinu", poručio je Višković.
U BiH oko 60 odsto proizvodnje električne energije dolazi iz termoelektrana, a premijer RS kaže da bi do 2035. godine taj procenat trebalo da bude obrnut, a da do 2050. godine prestane proizvodnja u termoelektranama.
Najavio je sastanak s investitorima i veću promociju projekata ugradnje solarnih panela na krovove domaćinstava i kompanija u RS, o čemu je Bloomberg Adrija ranije pisala.
Košarac: BiH ima potencijal, važan energetski suverenitet
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac rekao je da je, preuzimajući direktive EU, Republika Srpska ispunila sve svoje obaveze prema Energetskoj zajednici. "Federacija BiH je, nažalost, zbog svog uređenja u fazi kašnjenja, ali nastoje da uhvate tempo kako bismo na zajedničkom nivou obavijestili Energetsku zajednicu o ispunjenosti obaveza", istakao je Košarac.
Podsjetio je da je BiH tokom 2022. godine, koja je bila godina globalnih izazova u energetskom smislu, izvezla električnu energiju u vrijednosti od skoro milijardu maraka. "To govori o našoj snazi i potencijalu. Važno je da se obezbijedi energetski suverenitet RS i FBiH".
Ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić istakao je da je BiH u procesu dekarbonizacije i da je Republika Srpska vrlo aktivna u tom procesu.
"Donijeli smo potrebno zakonodavstvo u skladu s direktivama EU, a i operativno smo mnogo radili na promociji zelene energije i posebno na izgradnji novih postrojenja", kazao je Đokić.
Zlatan Klokić, ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju RS, kaže da prate preuzimanje direktiva EU u domaće zakonodavstvo, te da je samit prilika za prenos znanja i iskustava kako bi se došlo do realizacije novih projekata.
Programski direktor Balkan Solar Summita Ervin Leko rekao je da se BiH, kao potpisnica Sofijske deklaracije, obavezala da do 2050. godine svu električnu energiju proizvodi iz obnovljivih izvora energije.
"Na tom putu trebamo svi raditi, s tim u vezi na samitu su ljudi iz realnog sektora iz cijele regije, koji iza sebe imaju završene elektrane, kao i predstavnici pet banaka koji će govoriti o finansiranju projekata, a prvi put će biti predstavljen i model korporativnih PPA ugovora", poručio je Leko.