Univerzitetski profesor i rektor Sarajevo School of Science and Technology Vjekoslav Domljan kazao je za Bloomberg Adria Start da je velika razlika između zemalja regije sa stanovišta vođenje monetarne politike. On kaže kako u Bosni i Hercegovini postoji valutni odbor koji smanjuje mogućnosti reagiranja Centralne banke po pitanju inflacije.
"Zemlje regije pate od strukturnih problema. Ključna stvar je vezana za način funkcioniranja ekonomije, a ne monetarne politike. BiH zapravo podsjeća na davljenika i koji treba da ispliva, koji ima jednu ruku slomljenu - fiskalna politika podijeljenja izmedju državnog nivou i entiteta i jednu svezanu ruku - monetarna politika ne postoji. Treba se okrenuti strani ponude, provoditi strukturne reforme koje ne postoje", smatra on.
Nema nikakve sumnje da mora doći do rasta kamatnih stopa, globalno, nagovještava Domljan.
"Veliko je pitanje koliko se time može postići. Povratak inflacije nije lako riješiti jer se radi o energetskoj inflaciji. Monetarna politika lomi inflacijska očekivanja, a problemi su strukturni", izjavio je.
Kaže i kako treba raditi na rješavanju pitanja energije.
"Zbog klimatskih promjena trebaju su napuštati fosilna goriva, a alternative još uvijek nisu dovoljno razvijene. Ovo stanje će trajati barem do 2024. godine, tek na srednji rok možemo se vratiti na inflaciju od dva posto", kazao je.
Mi možemo reći da je indeks bijede prešao 30 posto, vidimo da je situacija jako loša, dodaje.
"U BiH ne treba očekivati povećanje kamatnih stopa kao u drugim zemljama, jer smo bankocentričan sustav, nemamo razvijeno financijsko tržište tako da je u slučaju BiH dodatno teža situacija u odnosu na razvijene zemlje", zaključio je on.