Troškovi četveročlane porodice u Bosni i Hercegovini daleko premašuju prosječne i minimalne plate, uzrokujući ekonomske teškoće za mnoge.
Tako su troškovi za jednu četveročlanu porodicu za maj 2024. godine iznosili 2.950 KM, a prema podacima Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine, pokrivenost Sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom je 45,25 posto i 20,98 posto minimalne plate u Federaciji BiH.
S prosječnom platom od 1.335 KM za mart i minimalnom platom od 619 KM, mnoge porodice se suočavaju s ekonomskim teškoćama.
Pri izradi Sindikalne potrošačke korpe uzeti su u obzir prosječna plata i minimalni troškovi života četveročlane porodice (dvije odrasle osobe i dvoje djece, jedno srednjoškolac, drugo osnovac).
Prema saopćenju Službe za informisanje Sindikata, cijene u kategoriji prehrane prikupljene su iz tri trgovačka centra za 86 artikala. Troškovi za higijenu i održavanje zdravlja uključuju deset stavki, dok troškovi za stanovanje i komunalne usluge obuhvataju šest stavki.
Globalne cijene hrane zabilježile su rast u maju, ali su i dalje niže u odnosu na isti mjesec prošle godine. Tako je indeks cijena hrane FAO-a (FFPI) iznosio 120,4 boda u maju, što je rast od 0,9 posto u odnosu na april.
Ekonomista Admir Čavalić ranije je za Bloomberg Adria TV analizirao rast cijena u BiH, ističući da trgovinski lanci često koriste politiku niskih troškova, što pogoršava nedostatak radne snage. Veliki trgovinski lanci uveliko određuju cijene hrane, komplicirajući situaciju za potrošače.
Trgovci ponekad snižavaju marže da bi ostali konkurentni, ali također koriste očekivanja potrošača kao izgovor za povećanje cijena, čak i bez stvarnih promjena u troškovima. Nedovoljna povezanost globalnih i lokalnih tržišta omogućava nekim trgovcima da profitiraju u nepovoljnoj situaciji.
Kada je riječ o cijenama mesa u BiH, one su u posljednje tri godine porasle za 120 posto, pri čemu pileće meso bilježi najveći rast.
Analitičari Bloomberg Adrije navode da je trend popularizacije zdrave prehrane promijenio navike potrošača tokom godina, što je pozitivno utjecalo na proizvođače i prerađivače peradi, budući da je došlo do značajnog rasta konzumacije te vrste mesa od čak 32 posto po stanovniku (na nivo od 24,8 kilograma).
"Predviđamo nastavak trenda povećanja potrošnje peradi na račun pada potrošnje svinjskog mesa. Veliki evropski proizvođači peradi se tome već prilagođavaju i najavljuju proširenja proizvodnih kapaciteta. Očekuje se da će cijene govedine i svinjetine ostati relativno stabilne nakon stabilizacije cijena žitarica, dok se zbog veće potražnje očekuje blagi rast cijena piletine", zaključuje analitički tim Bloomberg Adrije.