Za troškove četveročlane porodice za maj 2023. godine trebalo je izdvojiti 2.748,60 KM, proračuni su Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine.
Prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH za mart 2023. iznosila je 1.265 KM, dok minimalna plata, prema Odluci Vlade FBiH, iznosi 596 KM, tako da je pokrivenost Sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom 46,02 posto, a minimalnom platom 21,68 posto.
Prilikom izrade Sindikalne potrošačke korpe u obzir je uzeta prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH, te minimalni troškovi života četveročlane porodice koju čine dvije odrasle osobe i dva djeteta, od kojih je jedno u srednjoškolskom, a drugo u uzrastu osnovca.
Samu potrošačku korpu čine kategorije kao što su: prehrana (42,51 posto), stanovanje i komunalne usluge (14,19 posto), higijena i održavanje zdravlja (8,81 posto), obrazovanje i kultura (11,28 posto), odjeća i obuća (10,91 posto), prijevoz (5,02 posto) te održavanje domaćinstva (7,28 posto).
U kategoriji prehrana korištene su cijene iz tri trgovačka centra za 86 artikala. Kada je riječ o higijeni i održavanju zdravlja, ubrojani su troškovi za deset stavki, a za stanovanje i komunalne usluge troškovi za šest stavki, saopćeno je iz Saveza samostalnih sindikata BiH.
Istraživački tim Bloomberg Adrije u svojoj posljednjoj analizi o inflatornim kretanjima ističe kako je najveći utjecaj na smanjivanje cjenovnih pritisaka imao globalni pad cijena energenata i robe. S druge strane, cijene hrane i bezalkoholnih pića i dalje su visoke (iako i one na globalnoj razini pokazuju trend pada). "Daljnji pritisak na rast cijena, uz već spomenutu prehrambenu komponentu, dolazit će zbog snažne potražnje koja je uvjetovana rastom plaća i stabilnim tržištem rada", smatra naš analitički tim.
Usporedimo li rast cijena robe i usluga, od kraja 2019. možemo vidjeti da su cijene robe više rasle, ali u Sloveniji i Hrvatskoj usluge se uspješno prilagođavaju, posebno tokom 2023. godine.
"Drugdje u regiji vidimo daljnji prostor za povećanje cijena usluga, koje bi ipak trebalo biti blaže zbog osjetljivosti segmenta usluga na potražnju. Kako Srbija, Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija ostvaruju niže plaće, potrošači su skloniji odustati od nekih usluga kada im inflacija nagrize prihode. Iako se uslužne tvrtke moraju prilagoditi višim troškovima, prijenos tih troškova na krajnje kupce će biti slabiji u kratkom roku, upravo zbog percepcije pada potražnje", pojašnjava BBA analitički tim.
Broj nezaposlenih osoba na evidencijama službi za zapošljavanje u BiH u aprilu je zabilježio blagi pad u odnosu na mjesec ranije, dok je na godišnjem nivou taj procenat nešto značajniji. Tako je na kraju aprila u BiH posao tražilo 349.410 osoba, što je u odnosu na mart manje za 3.480 osoba, a u poređenju s istim periodom prošle godine manje za 16.456.
Broj nezaposlenih u BiH blago opada, potrebne aktivne politike zapošljavanja
Za troškove života u martu bilo potrebno izdvojiti 2.892 KM
Analitičari Bloomberg Adrije smatraju kako će neto zarade u regiji u narednom razdoblju većinski bilježiti blagi pozitivan rast kao rezultat specifičnih okolnosti na tržištu rada, koje je i dalje pod utjecajem pandemije.