Inflacija u Bosni i Hercegovini (BiH) u martu je iznosila dva odsto, na godišnjem nivou, što se smatra poželjnim nivoom rasta cijena. Najveći doprinos prosječnom rastu cijena dala su poskupljenja usluga u restoranima i hotelima.
Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Bosni i Hercegovini, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u martu 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec u prosjeku su zabilježile rast od 0,3 odsto. Najviše su poskupjeli odjeća i obuća (+1,9 odsto) i alkoholna pića i duvan (+1,5 odsto). Ostale kategorije proizvoda i usluga bilježe rast manji od po jedan procenat. Pale su jedino cijene stanovanja i režijskih izdataka (-0,4 odsto).
Na godišnjem nivou, odnosno u poređenju s martom prošle godine, najveće povećanje cijena u martu ove godine zabilježeno je u kategorijama restorani i hoteli (+8,4 odsto) i ostala dobra i usluge (+6,5 odsto).
Godišnju inflaciju podržao je i rast cijena u oblasti rekreacije i kulture za 4,3 odsto te poskupljenje alkoholnih pića i duvana za 3,8 odsto. Nešto malo manje je poskupio namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće (+3,6 odsto). Pad cijena registrovan je u odjeljku odjeće i obuće, za 6,6 odsto.
Martovska stopa inflacije od dva odsto međugodišnje u skladu je s očekivanjima Analitičkog tima Bloomberg Adrije.
"Nakon strmog usporenja u 2023. godini (sa 14,7 odsto u decembru 2022. godine na čak 2,2 odsto u decembru 2023. godine), stope inflacije su se stabilizovale i variraju oko nivoa od dva odsto od kraja 2023. Potrošački fundamenti su dobri - zarade su porasle u realnom iznosu 8,3 odsto u februaru 2024. godine, što je oko dva procentna poena brže u odnosu na prosjek 2023. i što nam ukazuje na to da se potrošačka moć poboljšava", kaže Marina Petrov Savić, viša analitičarka u analitičkom timu BBA.
Pozitivne trendove u potražnji analitičari vide i u ciframa maloprodaje, pa je trgovina na malo u BiH zabilježila rast od 18,9 odsto u februaru 2024.
I sama struktura inflacije ukazuje na dobar potrošački momentum - inflacija hrane je ispod prosječne (0,9 odsto međugodišnje), dok su segmenti bazne inflacije, prvenstveno usluga (8,4 odsto - hoteli i restorani, 4,3 odsto - rekreacija i kultura) i trenutno opredjeljujući faktor.
"Zbog perzistentnog rasta potrošnje i generalno dobrog potencijala za rast vidimo da je slab potencijal da inflacija znatno uspori, te bi mogla ostati oko dva odsto i u narednim mjesecima, s određenim varijacijama usljed sezonskih efekata. Konkretno u 2024. godini očekujemo prosječnu inflaciju od 2,4 odsto", ističe Petrov Savić.
Podsjećamo, prethodno su objavljeni podaci o inflaciji u entitetima, pri čemu godišnja inflacija u Republici Srpskoj iznosi 2,7 odsto, a u Federaciji Bosne i Hercegovine 0,9 odsto.
Rezidentni predstavnik MMF-a za Bosnu i Hercegovinu Andreas Tudyka u emisiji Strat na Bloomberg Adria TV rekao je ranije da je inflacija brzo opadala s više od 14 odsto u 2022. godini na oko šest odsto u prošloj godini, dok je tržište rada i dalje bilo zategnuto, s porastom realnih plata i smanjenjem nezaposlenosti. Što se tiče inflacije, predviđa se daljnji pad na oko tri odsto ove godine, uglavnom zbog blažih pritisaka na cijene hrane i energije. "Velike oscilacije u cijenama robe mogu ponovo pokrenuti inflaciju, dok bi održano visoko povećanje minimalne plate moglo izazvati inflaciju", dodao je Tudyka.