Univerzitetski profesor Aziz Šunje ističe da kompanije ne mogu u potpunosti preliti povećanje cijena sirovina, prije svega energenata, na cijene proizvoda i da inflacija znatno utiče na poslovni sektor.
"Kroz unapređenje kvaliteta menadžementa, rast produktivnosti i racionalnije korištenje resursa može se uticati na udare i da se povećanje cijena materijalnih inputa ne odrazi na linearni rast prodajnih cijena, jer na to tržište reaguje smanjenjem tražnje i onda nema prodaje", kaže Šunje za Bloomberg Adria TV.
Naglašava da je sad neophodan krizni menadžement u kompanijama, jer je kriza duboka i ne može se predvidjeti kakve će refleksije imati. "To je veliki izazov za sve biznise, ali to može biti i prilika za kreitivno djelovanje i da se pokaže kvalitet upravljanja".
Dodaje da bi vlasti u BiH trebale pomoći kompanijama kroz subvencije, odricanjem dijela prihoda, smanjenjem akciza i cijena energetskih inputa.
Govoreći o državnim kompanijama, Šunje ističe da bi one trebale proći reformu jer su pod kontrolom partija i ne vode ih profesionalni menadžeri, što bi, kada bi bio slučaj, imalo pozitivne efekte, veći prihod i povećan BDP.
"Zagovaram radikalnu reformu državnih preduzeća na liniji jasnijeg ustroja i uspostavljanje tijela koje bi nadziralo njihov rad i postavilo pred njih jasne zahtjeve", rekao je Šunje i kao primjer naveo preduzeće Autoceste FBiH za čiju dinamiku rada, kako je naveo, niko ne postavlja pitanje.