Ambiciozni projekat ugradnje solarnih panela na krovove domaćinstava u Republici Srpskoj, koji je započet prije godinu i po, ali bez konkretnijih pomaka, ponovo je aktuelizovan.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković o ovom projektu je razgovarao u petak sa predstavnicima kompanije Etmax i njihovim partnerima, predstavnicima kompanija Fronius i Q-Cells.
Premijer je istakao da je pomenuti projekat od velikog interesa za Republiku Srpsku, da će dobiti podršku Vlade, ali da je neophodno projekat učiniti transparentnim i dostupnim svakom građaninu u svakom dijelu RS, koji iskaže zainteresovanost za proizvodnju i snabdijevanje električnom energijom na ovaj način.
"Po pitanju realizacije ovakvog projekta važno i neophodno je obezbijediti tehničke uslove, kao i učiniti transparentnim sve informacije potrebne stanovništvu, a među kojima su, primjera radi, sa kim se potpisuju ugovori, koje količine, po kojoj cijeni, održavanje, servisiranje...", rekao je Višković, saopšteno je iz Vlade RS.
Višković je ukazao na potrebu da pored obezbijeđenih tehničkih uslova, transparentnosti ugovora cijena i svega što građane treba i može interesovati po pitanju projekta, neophodno je uraditi detaljnu analizu prirodnih raspoloživih potencijala i karakteristika određenih područja u Republici Srpskoj.
Siniša Maksimović, generalni direktor kompanije Etmax, istakao je da je riječ o kompaniji koja želi da ulaže i da se razvija u svojoj zemlji, sa svojim domaćim ljudskim resursima inženjerima i da su do sada kroz realizaciju projekata pokazali stručnost i znanje što im je obezbijedilo prepoznatljivost u regionu.
Istakao je da zajedno sa partnerima ulažu u razvoj pomenutog projekta i da kompanija ima cilj i viziju kako realizovati razvojne projekte za dobrobit građana i RS.
"U saradnji sa partnerima maksimalno se analiziraju, razrađuje dio po dio projekta, kako bi sve bilo na zavidnom tehničkom i operativnom nivou prilikom primjene solarnih panela na objektima građana", rekao je Maksimović.
Najavio je da će u skorije vrijeme na nekoliko objekata započeti relizaciju projekta kako bi se stekao uvid u značaj i važnost i kompleksnost projekta solarnih panela i postale jasnije koristi i efekti i razvojne šanse koje sa sobom nosi.
Istaknuto je da realizacija ovako značajnog projekta nosi izazove i još mnogo konkretnih tehničkih, organizacijskih, zakonodavnih poslova, ali da je maksimalna opredijeljnost svih strana da se da maksimum i da ovaj projekat od nacionalne važnosti za Republiku Srpsku bude proveden na najefikasniji i najbolji način.
Podsjećamo, Elektroprivreda Republike Srpske je nakon pilot projekta i ugradnje solarnih elektrana na krovove 10 domaćinstava trebinjskog naselja Vinogradi, objavila Program energetske održivosti domaćinstava koji je predviđao da na domaćinstva građana RS budu postavljeni solarni paneli.
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić kazao je da će biti realizovan program ugradnje malih solarnih postrojenja snage od pet do sedam kilovata, a cilj je da ih bude postavljeno 50.000.
Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (REERS) usvojila je u septembru prošle godine Pravilnik o kupcima – proizvođačima, što je bila posljednja prepreka građanima i privrednicima da na svoje objekte postave solarne panele.